Rady gynekologa MUDr. Petra Kováře

MUDr. Petr Kovář je vedoucím lékařem zdravotnických zařízení Gynprenatal a Gynenatal, která poskytují komplexní ambulantní gynekologickou a prenatální péči.

Věnuje se lékařské praxi od roku 1995. Je realizátorem pilotního projektu ambulantní hysteroskopie v České republice. Kromě lékařské praxe se věnuje také publikační, lektorské a pedagogické činnosti. Je autorem knih Sexuální agrese, Antikoncepční otazníky a řady odborných i popularizačních statí, věnovaných především plánovanému rodičovství a reprodukční medicíně.


 

První gyn. prohlídka

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy. Maminka je určitě velkou psychickou oporou, navíc je schopna zodpovědět všechny otázky týkající se rodinné anamnézy.

více...

Neplodnost

Neplodnost (sterilita) je chrakterizována jako neschopnost počít dítě. Dle WHO můžeme diagnostikovat pár jako neplodný, pokud ani po roce pravidelného nechráněného pohlavního styku nedojde k otěhotnění. Existuje mnoho příčin neplodnosti, dva z nich jsou tubární faktor (vejcovodný faktor) a děložní faktor.

více...

Potrat a potrácení

Existují dva základní druhy potratů – samovolný potrat (abortus) a umělý medicínský (interrupce). Samovolné potrácení je charakterizováno 3 a více ztrátami plodu. V současné době hovoříme o dysfertilitě již po 2 samovolných potratech a aktivně přistupujeme k hledání příčiny.

více...

Samovyšetření prsu

Vyšetřit sama sobě vlastní prsy je snadné. Těžší bývá vzpomenout si a provádět samovyšetření pravidelně, každý měsíc. Nezapomeňte však, že nemůže nahradit pravidelné preventivní vyšetření na mamografu, na který má každá žena starší 45 let nárok.

více...

Těhotenství po týdnech

Známý gynekolog a vedoucí lékař zdravotnických zařízení Gynprenatal a Gynenatal MUDr. Petr Kovář popisuje příznaky, pojmy a průběh těhotenství týden po týdnu i po trimestrech od prvních příznaků těhotenství.

více...

Antikoncepce

Antikoncepce je souhrnný název pro různorodé metody, které zabraňují otěhotnění, a některé z nich i v přenosu pohlavních chorob.

více...

Porod

Tašku do porodnice byste měla mít sbalenou předem, a to pro jistotu už kolem 30. týdne těhotenství. V momentě, kdy porod přijde, nebude na balení čas. Během prvních několika dnů v porodnici pro miminko moc potřebovat nebudete, o všechno vybavení, zavinovačku a oblečení se postará porodnice. Přesto je několik věcí, které je dobré sebou mít: balík jednorázových plenek, vlhčené kojenecké ubrousky a oblečení na cestu domů. Bude-li otec dítěte s vámi u porodu, nepotřebuje s sebou nic, vše dostane na místě.

více...

HPV, Rakovina čípku

Karcinom děložního hrdla je zhoubné nádorové onemocnění, jehož hlavní příčinou je lidský papilomavirus (HPV). Ten je přenositelný buď pohlavním stykem, nebo intimním kontaktem s infikovanou sliznicí.

více...

Vaginální mykóza

Rozhovor s MUDr. Petrem Kovářem o vaginální mykóze, ve kterém radí, jak tomuto nepříjemnému onemocnění předcházet, jaké příznaky sebou nese a jak jej léčit.

více...

Hyperplázie děl. sliznice

Hyperplázie je stav, kdy dochází ke zmnožení buněk. V děloze dochází ke zmnožení buněk děložní sliznice a hovoříme o hyperplazii děložní sliznice, odborně hyperplazii endometria. Tato diagnóza je poměrně častá.

více...

Rakovina dělohy

Nejčastějším nádorem ženských pohlavních orgánů je rakovina těla děložního. Výskyt v ČR se odhaduje až na 1800 nových případů za rok, nejčastěji u žen v období okolo menopauzy (přechodu).

více...