Neplodnost

Neplodnost (sterilita) je chrakterizována jako neschopnost počít dítě. Dle WHO můžeme diagnostikovat pár jako neplodný, pokud ani po roce pravidelného nechráněného pohlavního styku nedojde k otěhotnění. Existuje mnoho příčin neplodnosti, dva z nich jsou tubární faktor (vejcovodný faktor) a děložní faktor.

Neplodnost, vejcovodný faktor

Vejcovod je pro reprodukci velice důležitý orgán. Slouží ke transportu spermií a vajíčka a po oplodnění vajíčka je na 3 - 5 dní prostředím pro ranný vývoj embrya. Poté dojde k doputování zárodku do dělohy a jeho další osud už závisí zcela na děložním prostředí. Nefunkční vejcovod je častou příčinou neplodnosti. O neplodnosti (sterilitě) mluvíme tehdy, jestliže se nepodaří ženě dosáhnout gravidity po roce pravidelného nechráněného pohlavního styku. Neplodnost je komplexní onemocnění pohlavního systému a může mít řadu příčin.

Patologie vejcovodu/vejcovodů je příčinou neplodnosti přibližně ve čtvrtině případů. Mnohdy se jedná o malé nepravidelnosti, například srůsty s okolními orgány, nebo jde o závažnější patologie (pozánětlivé naplnění vejcovodu hnisem, pozánětlivé srůsty uvnitř vejcovodu). Proto se doporučuje vyšetřit jejich funkci při odhalování příčin neplodnosti.

Jednoduchým Chlamydia titr testem můžeme vyslovit domněnku na patologii vejcovodu. Tento test nám napoví, zda – li se máme nějaké patologie vejcovodu obávat. (Zvýšený titr protilátek proti bakterii Chlamydia trachomatis říká, že vejcovod je s velkou pravděpodobností postižen.).

K zobrazení tvaru vejcovodu nám poslouží ultrazvukové vyšetření. Můžeme tak identifikovat vejcovod naplněný tekutinou (hydrosalpinx), nebo hnisem (sactosalpinx).

Další vyšetření se zaměřuje na průchodnost vejcovodu. K dispozici máme několik metod. Dříve byla nejpoužívanější metodou hysterosalpingografie (HSG). Za využití rentgenového záření a kontrastní látky můžeme zobrazit dělohu a vejcovody. Toto vyšetření nemůžou podstoupit pacientky alergické na jód. Nyní doporučujeme spíše SONO – HSG (HyFoSy, Hysterosalpingo – foam sonografii nebo HyCoSy - Hysterosalpingo - contrast Sonography, více ZDE). Místo rentgenu použijeme ultrazvuk, místo kontrastní látky s jódem tzv. ExEm gel. Obě vyšetření se dají provést ambulantně, bez nutnosti narkózy a informaci o průchodnosti vejcovodů máme okamžitě k dispozici. Další metodou zobrazení vejcovodů je laparoskopie s chromopertubací (Chromopertubace, test průchodnosti vejcovodů, se provádí vstříknutím modré barvy do dělohy a následnou vizualizací barviva při vaječníkovém ústí vejcovodu.)

Výhodou laparoskopie, operační metody, je možnost ošetření nepravidelností vejcovodů. Často se jedná o rozrušení srůstů vejcovodu/vejcovodů s okolními orgány, nebo o odstranění nefunkčního vejcovodu. Laparoskopie je hojně užívanou metodou k hodnocení patologie vejcovodu, ponevadž při ní můžeme nejen vyřešit problém na straně vejcovodu, ale také prohlédnout oblast malé pánve a celou dutinu břišní a případně korigovat i další nalezené nepravidelnosti. Její nevýhodou je nutná hospitalizace pacientky, celková anestezie při výkonu a pooperační hojení incizí.

Neplodnost, děložní faktor

S neplodností se u nás potýká přibližně 10 – 15% párů. Přičiny neplodnosti můžeme rozdělit do kategorií mužský faktor (25 – 35%), ženský faktor (35 – 40%) a kombinace obou faktorů (asi 25%). V kategorii ženského faktoru neplodnosti se vyskytuje i děložní (uterinní a cervikální) faktor neplodnosti a ten je příčinou cca 10 – 15% poruch plodnosti.

Mezi nejčastější příčiny uterinního faktoru neplodnosti patří vrozené vývojové vady dělohy, děložní myomatóza, polypy, intrauterinní srůsty (synechie, popř. Aschermanův syndrom), infekce a porucha receptivity endometria.

K diagnostice většiny příčin nám dobře poslouží ultrazvukové vyšetření a hysteroskopie. Pomoci těchto dvou metod diagnostikujeme většinu patologií sliznice děložní (polypy, srůsty), patologií svaloviny děložní (myomy), i odlišnosti tvaru dělohy (vrozené vývojové vady, septa). Zatímco ultrazvuk je metoda screeningová, která nám pomáhá tyto vady pouze odhalit, hysteroskopie je metoda diagnostická a terapeutická. Pomocí tohoto zákroku je možno některé drobné odchylky od normy vyřešit. V určitých případech (například u určitých vrozených vývojových vad dělohy) je nezbytné k ověření ultrazvukové diagnózy provést operaci (laparoskopickou, popřípadě abdominální, tedy břišní).

Léčba se liší podle příčiny děložního faktoru neplodnosti. V některých případech je možno provést operační korekci nepravidelností (hysteroskopií, laparoskopickou, nebo břišní operací).Jindy bude mít přednost farmakologická léčba. Například u myomů se v určitých případech můžeme rozhodnout pro farmakologické předléčení a v případě potřeby doplnit operační odstranění myomu (tzv. myomektomií). Některé příčiny děložního faktoru neplodnosti, jakožto i neplodnosti obecně, je ovšem vhodné referovat do centra zabývajícího se léčbou poruch plodnosti k celkovému zhodnocení stavu a možností léčby, která by byla pro pacientku/pár nejpříhodnější.

Komentáře (137)

  • Lenka

    Dobrý večer já s přítelem se snažíme o miminko potřebovala bych praßky na plodnost jestli to jde nebo to nejde já chci co nejdříve otěhotnět Lenka Adamcová

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, na trhu jsou přípravky podporující plodnost, stačí si vybrat v lékárně, většina párů otěhotní do roka od začátku aktivního snažení. Nedá se vše uspěchat.
  • Marcela

    Dobrý den,už delší dobu, více než rok se snažíme o dítě, zatím pořád bez výsledku,mám za sebou různé testy a vyšetření, a vše v pořádku, přítel spermiogram. Naposledy jsem absolvovala vyšetření průchodnosti vejcovodů ultrazvukem, protože jsem nechtěla na laparoskopii. Moje doktorka mi i přesto že jsem na té průchodnosti byla nabízí,jestli nechci přece jen tu laparoskopie postoupit,že by mi udělali drilling,ale tomu jsem se celou dobu vyhýbala,nechci jít na operaci. A nebo už je pak jen ta možnost navštívit ivf, a zkusit umělé oplodnění. Jsem teď docela hodně na rozpacích,jestli přece jen přistoupit na tu operaci,a nebo rovnou zkusit umělé oplodnění. Co si myslíte vy, jak bych měla podle Vás postupovat ? Děkuji za odpověď.

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, osobně bych doporučil i hysteroskopické vyšetření k zobrazení dutiny děložní, lze i ambulantně viz.https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/ Laparoskopie je velký operační zákrok, který může mít svoje komplikace. Jinak je na místě i konzultace v centru asistované reprodukce, jsou i jiné možnosti léčby, než umělé oplodnění.

  • Natálie

    Dobrý den, jsem po vysazení ha (cca 6 měsíců), kdy mi vůbec nedošla menstruace. Ihned po vysazeni vypadaly vaječníky polycysticky. Byl mi nasazen clostilbegyt 25 mg a nastartovala se ovulace. Bohužel se nezadařilo a já neotehotnela. Nyní již clostilbegyt brát nemám. Prý se mi rozjede cyklus a ovulace bude probíhat sama. Je tomu prosím tak? Nechci další půl rok čekat. Děkuji

    • MUDr. Jan Malaník Dobrý den, pokud Vám opět menses nepřijdou 3 měsíce, je potřeba gynekologické vyšetření.
  • Sabina

    Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat zda by byla možná konzultace . V roce 2022 září jsem měla diagnostikováno tehotenstvi mola a letošní roku 2024 jsem si vyžádala krevní testy. Bylo mi zjištěn úvazek jednoho hormonu a nasazen progesteron. Teď už vše v normě a folikuly údajně velké . Další kontrola až za 2 měsíce . Partner byl také na spermiogramu a vše také údajně v poradku. Zřejmě to mám i psychického rázu, ze se nám to nedaří. Dělám 12tky a noční smeny . Hodně sportuji i když jsem ted začala méně, kvůli tomu všemu. Je třeba i nějaká přírodní cesta nebo muzu nějaké doporučení co dal prosím ? Dekujeme moc . Kalusova

    • MUDr. Jan Malaník Dobrý den, příčin neplodnosti je celá řada, bylo by vhodné ještě u Vás doplnit hysteroskopické vyšetření k vyloučení problému uvnitř dutiny děložní, lze zkombinovat i s vyšetřením průchodnosti vejcovodů, lze i ambulantně, viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/
  • Sofia

    Dobrý deň. Keďže k môjmu gynekológovi sa neviem dostať ani dovolať a teraz má 2 týždňovú dovolenku tak si idem po radu k vám. V novembri sme sa rozhodli s manželom že sa budeme snažiť o bábätko... V minulosti som mala problémy s nepravidelnou menštruáciou no od augusta som mala menštruáciu pravidelnú aj s ovuláciou. No v januári mi už menštruácia neprišla. Ani vo februári, v marci mi bola pichnuta včielka na vyvolanie a zároveň mi bol robený hormonálny profil. Menštruácia v marci prišla no od vtedy nič. Výsledky ukázali že mám anovulačný cyklus... Gynekológ mi odporučil buď HA alebo Duphaston... HA nechcem brať keďže sa o bábätko chceme ďalej snažiť.. A Duphaston môj gynekológ predpisuje fakt že na všetko.. Už mi to príde akoby to bol len tento liek na všetky problémy... No známa mala taký istý problém a k tomu ešte aj PCOS... Ona brala 8 rokov HA aj Duphaston a nič... Potom zmenila gynekológa a ten jej odporučil Utrogestan a k tomu aj pregnafolin 1... A otehotnela do 3 mesiacov.... Chcela by som sa opýtať či by som mohla aj ja brať utrogestan a pregnafolin... Alergie na lieky nemám žiadne... Ak môžem utrogestan kedy ho môžem začať brať? Pretože môj DC je 72... Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď :)

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, v první řadě je potřeba gynekologické vyšetření a zjistit, proč máte tak dlouhé cykly. Při hormonálním profilu je nutné určitě doplnit vyšetření hormonů štítné žlázy. Samotný progesteron nevyřeší příčinu anovulace.
  • Tereza

    Dobrý den, potřebovala bych se poradit ohledně polycystických vaječníků, v listopadu mi byla sdělena tato diagnoza, menstruaci mám tak jednou za 4 měsíce, moje gynekoložka mi doporučila pít nosifol, po kterém nepřišla žadná změna, jinak říkala, že se to do doby, kdy budu chtít otěhotnět nemusí řešit. Jsou i jiné možnosti řešení a pokud se to nebude řešit nemůže přijít zhoršení stavu? Děkuji

    • MUDr. Jan Malaník Dobrý den, obecně neumíme tento stav léčit. Vhodný je zdravý životní styl,  mít optimální váhu a dostatek svalové hmoty. I ženy s PCOS umí spontánně těhotnět. Pokud chcete mít menstruaci, lze toto řešit pomocí hormonů.
  • Martina

    Dobrý den, dala jsem si vyšetřit AMH z krve po menstruaci. Může mít vpliv na výsledek faktor že odběr nebil udělán v průběhu Menstr. Cyklu? Výsledek 0,7. Bude mi 38 . Děkuji

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, hodnoty AMH jsou nezávislé na menstruačním cyklu. 

  • Nicole

    Dobrý deň. S partnerom sa snažíme o bábätko. Nieje to ešte rok aktívneho snaženia ale preventívne sme absolvovali spermiogram, ktorý bol v poriadku a ja som si vyžiadala hormonálny profil. Bol mi robený 5ty deň menštruácie. Vyšiel mi zvýšený progesteron 1,27 a estrogen 416. Dnes som bola na konzultácii u gynekológa, ktorý ma automaticky poslal do CAR čo sa mi veľmi nezdá. Robil mi aj folikulometriu kde mi povedal že ovulacia už bola alebo tento mesiac nebude. Keďže si robím ovulacne testy a ešte nebol pozitívny tomu by som aj verila ale oproti včerajšiemu je aj ten dnešný tmavší aj keď nie úplne pozitívny. To neexistuje liečba, ktorú by mi vedel predpísať sám gynekológ ? Vopred ďakujem.

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, zde se musíte domluvit s gynekologem...Hormonální profil není jen vyšetření hladin estrogenu a progesteronu.
  • Veronika

    Dobrý den, pane doktore. Mám PCOS a chtěla bych to řešit s gynekologem, který o tom něco ví. Nicméně v mém okolí jsou jen tací, kteří řeší neplodnost pouze v souvislosti s těhotenstvím. Nikdo neřeší PCOS pokud pacientka nechce děti. Jak mám takového gynekologa najít? Už jsem opravdu bezradná.. současná lékařka si se mnou pořád neví rady a teď mi dokonce doporučuje kyretáž, protože už neví co dál.. snažím se změnit životosprávu, ale ráda bych i hormonální terapii, která bude účinná a né zákroky, které se dělají jen proto, že už lékař neví co jiného vymyslet.. můžete mi, prosím, poradit jak najít lékaře, který to se mnou bude chtít řešit a nebude mi neustále říkat "nevím co s vámi, konzultovala jsem to se starším lékařem a ten taky neví,..." Děkuji Vám

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, PCOS je velmi obtížné uchopit, výzkum stále probíhá. obecně je vhodné zdravý životní styl, nemít nadváhu, mít dostatek svalové hmoty. Pokud Vám nechodí menses, tak vlastně tato situace ničemu nevadí, pokud neplánujete otěhotnění. Dá se samozřejmě cyklus simulovat hormonálně. Cílená léčba ale neexistuje.
  • Martina

    Dobry den, ráda bych se zeptala. S manželem se více než rok snažíme otěhotnět. Gynekolog mi předepsal Clostylbegit, který jsem používala 3 měsíce. Po 2 měsíční pauze mi teď předepsal DRACENAX 2,5 MG. Četla jsem příbalový letak, že se DRACENAX používá pouze při léčbě rakoviny prsu. Tak teď nevím, jestli se gynekolog spletl nebo se opravdu DRACENAX používat při problémů s otěhotněním a můžu ho používat. Děkuji Martina

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, spoustu léků používáme v jiné indikaci, než je primární určení. Konzultujte s Vaším gynekologem.
  • Eliška

    Dobrý den, přítel měl pozitivní chlamydie na základě toho mi paní doktora předepsala azithromycin na 3 dny s probíhající menstruací a další 3 dny si mám vzít s další menstruací. Svědění, pálení nepřestalo a tak jsem zašla na kontrolu, udělala stěry a dala entizol (metronidazolum) na 10 dní. Svědění ustoupilo. Ze stěrů přišly výsledky, chlamydie negativní ale pozitivní ureaplasma urealyticum. Paní doktorka mi řekla, že jsem již přelíčena entizolem. Nikde jsem se ale nedočetla, že by se entizolem léčila právě ureaplasma. S další menstruací mám dobrat zase azithromycin, i když chlamydie nemám? Četla jsem, že se azitromycin užívá i na ureaplasmu. Je tomu tak? Nedojde k vytvoření rezistence v těle? Děkuji za odpověď

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, dobrý den, vše máte přeléčeno antibiotiky, pokud potíže přetrvávají, je nutné gynekologické vyšetření.
  • David

    Dobrý den, delší dobu se snažíme o otěhotnění a nyní jsme se obrátili na pomoc do CAR. Partnerka bude podstupovat hormonální stimulaci k odběru folikulu. Po odběru se prý doktorka rozhodne, zda se transfer provede ve stejný cyklus, nebo se přejde ke KET. KET by předcházela hormonální příprava dělohy (bohužel má adenomyózu), která by trvala dle doktorky 4 měsíce. Použila by agonistu GnRH a estrogenní substituci po předchozím útlumu. Vubec se nám nezdá délka přípravy.... Trvá to opravdu tak dlouho? Celkově nás děsí hormonální utlum, jelikož v minulosti hormony zvládala hormony velice špatně (jednalo se o hormony k léčbě adenomyózy). Je dále možné krvácení i mimo cyklus a může to mít vliv na plodnost? Předem velice děkuji Hezký den

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, hormonální stimulace je komplikovaná problematika, postupuje se přísně individuálně. Rozhodnutí je na specialistovi v CAR.
  • Žaneta

    Dobrý den, Mohu se zeptat, prosím, pokud se mi neodlucuje děložní sliznice, nemám ovulací( nadváha, PCO) musím prý brát Gestageny. Jinak bych jako doposud soustavně krvácela. Pak kyretáže atd. Mam nasazený Duphaston 16-26 den cyklu. Chtěli bychom s manželem druhé dítě. Mohu se zeptat, kdy je podle vás nejlepší nasadit clostylbegit, který den? A ja na jaké dny by pak vycházela ovulace? Děkuji moc za odpověď

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, na nasazení clostilbegytu a dávkování se domluvte s ošetřujícím gynekologem.
  • Karolína

    Dobrý den, je mi 24 let a v 16 letech mi byla nasazena HA Bbelya, z důvodů chybějící menstruace a zvýšeného mužského hormonu. Po nasazení se vše rozběhlo, jak mělo. Myslíte, že budu mít problém s otěhotněním? PS: u nás v rodině jsou všeci hodně plodní, takže je můj jev normalní a jen pláším? Nebo je to něco neobvyklého, chtěla bych do dvou let se snažit o miminko, mám vysadit?

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, normálně antikoncepci vysaďte až budete chtít být těhotná.
  • Petra

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné dostat menstruaci 4.den po embryo transferu po ivf. Cyklus mám 28 dní, na odebrání vajíček jsem byla 11.den, na embriotrasferu 15.den a 19.den jsem začala krvácet. Těhotenský test je 6.den po ET negativní a stále krvácím. Děkuji za odpověď Petra

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, drobné špinění po embrotransferu je časné, pokud je krvácení jako u menses, může to značit neúspěch. Postupujte podle instrukcí z centra asistované reprodukce.
  • Lucie

    Dobry den, ráda bych se zeptala na Vaši zkušenost. Jsem už rok bez menstruace, pani doktorka mi stále tvrdila, že je to ze stresu a nemusíme to zatím řešit. Jelikož se ale chceme s přítelem snažit o miminko, tak jsem to už řešit chtěla. Mám PCOS, ale bez cyst. Výška sliznice stále kolem 5mm. Paní doktorka mi píchla vyvolavacku a nasadila hormonální terapii Estrofem, který mám od 18 dne kombinovat s Duphastonem. Rikala, ze musime telo naucit cyklicnosti a produkovat hormony. Pry ale zatim minimalne pul roku nemam pocitat s tim, ze bych otehotnela. Takze nyni nasadila vysoke davky, ktere chce postupne snizovat. Pokud pry do roku nebude zmena, mam navstivit IVF. K tomu mi doporucila nasadit Siofor Prolong 500mg (Methformin). Snazila jsem se o teto kombinaci leku najit neco na internetu, ale bohuzel jsem videla vsude negativni ohlasy. Bud to nepomohlo, nebo nasledne zpusobilo mrtvy plod, ci rakovinu. Je toto opravdu jedina cesta? Rada bych slysela nazor vice odborniku, jestli je tato lecbs pro me vhodna, nebo bych mela jeste pockat, jestli menstruace neprijde sama. Moc dekuji

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, terapie PCOS je svízelná, standardizovaný postup neexistuje, vhodné mít optimální váhu, dostatek svalové hmoty, Perorální antidiabetika přechodně také mohou pomoci.. Postupuje se ale individuálně.
  • Romana

    Dobrý den . Popíšu moji situaci jsem s toho hodně špatná a začínám si myslet že už prostě možnost těhu je ztracená .😔 Tak tedy , mám čípek špatně viditelný už od prvního porodu který byl zakončen krizovým císařským řezem a jizva sešitá B-lynch stehem. Od té doby je čípek v první klentbe , nešel provést ani hyfosy na průchodnost vejcovodu který mám jen jeden , včera jsem kvůli tomu byla v Praze na hysteroskopii která bohužel kvůli čípku také nebyla provedena a mám jít pod ambulantní narkózu , ale jen jako diagnostickou hysteroskopii, je možnost že by při ní lékař mohl nějak ten čípek uvolnit nebo už je vše ztracené nestihla sem se ho pořádně poptat jak jsem byla ve stresu snažíme se už 7 let a začínám být opravdu hodně zoufalá 😔 děkuji za případné odpovědi.

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, u hysteroskopie se čípek nijak neuvolňuje, problematika je komplikovaná. Přistupuje se individuálně zejména před neuzavřenými reprodukčními plány.
  • Iveta

    Dobrý deň moja otázka znie pred dvoma mesiacmi som bola tehotná ale dala som si spraviť prerušenie tehotenstva a o rok to isté .teraz by som chcela mať dieťa ale ale nedá sa mi otehotnieť . môj lekár mi povedal že som úplne poriadku .moja otázka aký problém mám že sa mi nedarí otehotnieť

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, problém je velmi široký, po opakovaných interrupcích by bylo vhodné hysteroskopické vyšetření  k vyloučení např. srůstů v dutině děložní, lze i ambulantně viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/

      neplodnost se týká ale celého páru, proto je vhodné i doplnění spermiogramu partnera. Dalších vyšetření existuje celá řada, podrobnosti Vám sdělí registrující gynekolog

  • Iva

    Dobrý den, prosím o posouzení HP provedeného 4. den cyklu. Mohly by byt nižší hladiny zejména T4 a Progesteronu a vyšší Prolaktinu způsobeny probíhající virovou v den odběru? Moc dekuji, Iva L. TSH 2,5 fT4 9,7 LH 3,5 FSH 5,5 Prolaktin 513 Estradiol 363 Progesteron méně než 0,3

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, vyhodnocení Vašeho hormonálního profilu patří do rukou registrujícího gynekologa.
  • Zdeňka

    Dobrý den, je mi 45let, rok se snažíme s přítelem (39let) o miminko, bohužel marně. Jedno dítě s předešlého partnerství mám, porod v roce 2017. Partner po vyšetření spermiogramu má pomalejší sperma a já mám AMH 0,98 ng/ml + anti spermie IgG 136,82. Vím, že v mém věku už je na oplodnění vajíček trochu pozdě, ale i tak bych chtěla poprosit o radu, jak jejich počet zvýšit? dále co dělat s tou anti-spermie IgG ? Moc děkuji za odpověď.

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, sama o sobě počet vajíček nezvýšíte. Zavčas je potřeba zvážit stimulaci a odběr vajíček a oplodnění cestou IVF.
  • Veronika

    Dobrý den pane doktore, od května beru kvůli růstu folikulů a podpoře ovulace letrozol 5 až 9 den cyklu, a od 16.do 25. dne následně gynprodyl. Na kontrolní folikulometrii jsem byla naposledy v červnu, kdy byl folikul dostatečný, ale k otěhotnění nedošlo. Na další folikulometrii zatím jít nemám. Ráda bych se zeptala, nevadí, že při hormonální léčbě nejsem sledována? Moc děkuji a přeji pěkný den

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, neexistuje úplně jednotný přístup, musíte se domluvit s gynekologem.
  • Martina

    Dobrý den, už čtvrtým rokem nemám menstruaci. Nikdy jsem se pořádně nedozvěděla proč, ale co jsem se tak dočetla, tak nejspíše sekundární amenorea. Před čtyřmi lety jsem zhubla cíleně 12 kilo a do toho vysadila HA. Od té doby to bez hormonů (prášků) nemám. Kila jsem navrátila zpět, ale menstruace stále nikde. Mám za sebou 3x IVF a nikdy se nezadařilo. V CAR mi řekli, že mám málo vajíček a že po zdravotní stránce jsem jinak v pořádku. AMH 1,29. Nyní jsem se smířila s tím, že už neotěhotním, ale chci získat zpět menstruaci. Prosím, co mám pro toho udělat? Jaké vyšetření ještě podstoupit? Řeším to intenzivně s doktory už 4 roky a stále menstruaci nemám. Je šance jí mít i bez HA? Děkuji za odpověď, hezký den.

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, bylo by vhodné podstoupit hysteroskopické vyšetření k vyloučení poruchy děložní dutiny /např. srůsty po těžkém zánětu..../, lze i ambulantně, viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/
  • Anna

    Dobrý den , mám dotaz ohledně vyšetření , co může gynekolog v ordinaci vyšetřit u ženy , když se přes rok snaží o miminko . Nechci se objednat do CAR , když nemám za sebou žádné vyšetření , kde by se potvrdilo , že je chyba u mě nebo u přítele . Děkuji a hezký den .

    • MUDr. Jan Malaníkdobrý den, zde záleží od dispozic pracoviště, kromě gynekologického vyšetření lze doplnit bazální hormonální a endokrinologické odběry. Osobně bych určitě zvážil provedení hysteroskopického vyšetření k vyloučení patologie dutiny děložní, lze skombinovat s vyšetřením průchodnosti vejcovodů. Lze ambulantně viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/
  • Radka

    Dobrý den, je mi 26 let a začali jsme se snažit o miminko, po vysazení HA ještě bojuji s nepravidelným cyklem, ale pomocí doplňků stravy se mi daří cyklus podpořit, ale nemůžu se zbavit strachu z neplodnosti. Jsem sama z IVF, ptala jsem se matky, v čem byl nakonec problém a řekla mi jen, "že by se to nedostalo, kam mělo." Což je nicneříkající. Patří ke generaci, kdy se s lékařem moc nediskutovalo, nebo aspoň ona ne. Máte nějakou zkušenost, jestli je problematické početí dědičné, nebo jaké faktory to mohou ovlivňovat? Děkuji

    • MUDr. Jan Malaníkdobrý den, většina párů otěhotní do roka od začátku snahy, pokud by přetrvávaly nepravidelnosti cyklu, bylo by vhodné doplnit hysteroskopické vyšetření k vyloučení patologie děložní dutiny, lze skombinovat i s vyšetřením průchodnosti vejcovodů, lze vše ambulantně, viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/
  • Natka

    Dobrý den, je mi 24 let a zatím těhotenství neplánuji, ale nechala jsem si vyšetřit Anti Mullerian hormon a výsledky mám 2,31 ng/ml a 16,493 pmol/l. Zajímalo by mě jestli je to v mém věku v pořádku a nebo příliš nízké? Menstruaci mám pravidelnou, ale velmi bolestivou a silnou - velké bolesti břicha, průjem, bolest zad, návaly horka a bolest prsou - tyto problémy přichází 13 dní před menstruací a skončí asi 3. den menstruace. Z tohoto důvodu mi cca před rokem braly na gynekologii krev a vyšla mi lehká hormonální nerovnováha - víc mi k tomu nebylo řečeno. Děkuji za odpověď.

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, samotné hodnoty AMH nejsou patologické. Bolesti mohou mít více příčin, osobně bych zvážil provedení hysteroskopie k vyloučení patologie uvnitř dutiny děložní, lze i ambulantně, viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/
  • Teteza

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat kolikrát za život si můžu vzít pilulku po. Nebo kolikrát do roka? Bojím se, že když jsem jich měla víc, že už budu neplodná. Jiné prášky jsem nikdy nebrala ani antikoncepci. Děkuji za odpověď.

    • MUDr. Jan Malaníkdobrý den, postkoitální antikoncepce neplodnost nezpůsobuje
  • Julia

    Dobrý deň chcem sa vas dačo opitať keď je manžel očkovani proti kovidu môže ostať z toho neplodni lebo nadari sa mi otehotnieť jedno dieťa už máme a chceme ešte jedno a menzes mám pravidelní

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den příčin neplodnosti je celá řada, očkování proti covid 19 neplodnost nezpůsobuje. Určitě ale doporučuji mimo jiné provést vyšetření spermiogramu u partnera.
  • Martina

    Dobrý den, asi tak v 21letech mi bylo diagnostikováno předčasné ovariální selhávání, ve 2012 po ivf s darovanými vajíčky porod dvojčat, po porodu cca 2 roky pravidelně ms, nyní asi poslední 4 roky MS tak 1x za 3 měsíce a dochází i k ovulaci, k otěhotnění však nedojde, nejspíš z důvodu nízké sliznice, na to jsem teď dostala hormony. Ale má otázka se spíš týká toho zda mi nemohla být například stanovena špatná diagnóza, za ty roky 2011 - 2023 bych už přece měla být po přechodu. Nemohla by být příčina někde jinde a ne v zásobě vajíček?

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, pro ověření diagnozy se dají udělat kontrolní krevní testy.
  • Peter

    Dobry den, pri azoospermii ( nasledkom uzivania tst) je vhodnejsi pri liecbe ovitrelle alebo pregnyl? dakujem

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, léčbu mužské populace neřeší gynekolog, vhodné je došetření přes praktického lékaře.
  • Patrik

    Dobrý den. Rád bych se zeptal, zdali je možné, že vyšší hladina progesteronu může mít vliv na vypuzení již uchyceného embrya? S manželkou se snažíme již dlouhá léta s pomocí ivf a vždy je stejný scénář. 5-6 týden tělo embryo vypudí. Vyzkoušeli jsme snad vše. Teď se ptám čistě selsky. Když užívá utrogestan a nikdo v těch pěti týdnech neměří hladinu progesteronu mohla by být příčinou hormonální nerovnováha? Děkuji

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, progesteron nemá nepříznivý vliv na graviditu.
  • Terézia

    Dobrý den, snažíme se o miminko rok a půl. Cykly byli pravidelně (28 dní),avšak poslední pol rok je každý cca druhý docela zvláštní. Hormonální profil byl cca rok dozadu v normě. Otázka zní, jak rozpoznat ovulaci, když sledování ov. testu, hlenu a nárastu bazální teploty vůbec nekorešponduje. Příklad 1: 1-4DC menstruace; 6-8DC - plodný hlen, test neg.; 10 DC pozit. ov. test (hlenu minimálně, resp. hustý); 15-16DC postupný nárast baz. teploty (hlen hustý, test neg.); cyklus trval 25 dní Příklad 2: 1-3DC slabá menstruace (povětšinou tmavé zraženiny); 5 DC plodný hlen; 6DC pozit.ov. test; 7-10 DC nárast baz. teploty; po 10. DC pokles baz. teploty, hlen málo, test neg. cyklus trvá Je možné při tak brzké ovulaci otěhotnět? Čím se vlastně řídit? Styk obden 10 dní po sebe je v našem případě problém. Děkuji za odpověď

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, pokud se Vám přes rok nedaří otěhotnět, je na místě podstoupit celou řadu vyšetření vč. spermiogramu partnera, ovulační testy Vám nepomohou. Vhodné je podstoupit i hysteroskopické vyšetření k vyloučení patologie děložní dutiny, lze provést včetně vyšetření průchodnosti vejcovodů. Lze podstoupit ambulantně, viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/
  • Kristína

    Dobrý deň . Môj priateľ bol na vazektomii pred 4 mesiacmi , test mal vykonaný jeden po 2/3 mesiacoch a vyšiel úplne bez spermií . Môžeme sa už spoľahnúť len na vazektomiu ako ochranu ? Ďakujem.

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, pokud ve spermiogramu nebyly žádné spermie, je partner neplodný  a šance na otěhotnění je téměř nulová.
  • Iveta

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně plánovaného těhotenství. Ovulaci i menstruaci mívám pravidelně, ale mám problém, že zhruba od vysazení antikoncepce asi čtyři roky zhruba pár dní po ovulaci začnu krvácet a postupně se to krvácení intenzitou stupnuje až do menstruace. V listopadu mi byla odblokována kostrč a narovnany pánve, od té doby se to zmírnilo, ale stejně to není ono. Nedávno jsem kvůli hypofyze byla na odběru krve co se týče hormonů (v době ovulace). Vše bylo ok, až na FSH 3,2 a LH 28,5. Prý ten poměr není dobrý, ale když jsem byla u své gynekoložky (soukromá s velmi dobrým ultrazvukem), říkala, že tam nevidi ani cysty. Navíc mi vyšlo, že me telo nepřeměňuje kyselinu listovou. Má otázka tedy zní, zda může krvácení před menstruací vadit při pokusech o otěhotnění, když je jinak vše v pořádku až na ty hormony a zda je mozne, že by to krvácení před MS znamenalo třeba endometriózu nebo by se už poznala? Co se týče kyseliny listové, beru Yarilo, stačí to aby následně nebyl problém s vývojem miminka nebo něčím jiným? Na krvácení jsem již postupně zkoušela i všechny možné bylinky a bez účinku. Děkuji předem za odpověď, Iveta K.

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, Vaše klinika svědčí nejspíš o nedostatečnosti žlutého tělíska v druhé polovině cyklu, dá se to napravit substitucí progesteronu v tabletové nebo vaginální formě. Za krvácením může být skryt ale i jiný problém, bylo by vhodné doplnit hysteroskopické vyšetření k vyloučení patologie dutiny děložní, lze i ambulantně, viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/
  • Renáta P.

    Dobrý den, chci se zeptat, já (26 let) manžel (35let) , už přes rok a půl se s manželem snažíme o miminko, manžel byl na spermogramu a výsledky prý měl strašné, doktor mu řekl ,že pokud nevysadí léky které má (medrol) tak já neotěhotním, manžel léky ze zdravotních důvodů nemůže vysadit , jak bysme měli dále postupovat? Jaké máme možnosti? Děkuji moc za odpověď.

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, je potřeba, aby nález na spermiogramu konzultoval s lékařem, který mu píše kortikoidy, jestli není nějaká jiná alternativa. Obecně lze při poruchách spermiogramu otěhotnět pomocí metod asistované reprodukce.
  • anna

    Dobrý den chcela by som sa spýtať mam 4 deti predchádzajúceho manželstva.ale 4 som.mala mat 2 q jedno som potratila .potom.po pôrode som.mala hematon bola som na cistenie . Vraj bolo všetko dobre som brala ešte antibiotika. Ale od vtedy prešlo 8 rokov .od pôrodu som nebola na kontrolu .už dva roky žijem.v druhom manželstve .q nemôžem otehotnieť on už deti ma . Neviem kde je problém .bojím sa ísť po takom dlhom.case u doktora môžte mi poradiť je šanca ešte ze otehotniem

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, určitě jděte na gynekologickou preventivní prohlídku. Vyšetření určí další postup.
  • Anna

    Dobry den mam nizku hladinu progesteronu a chcem otehotbiet.. brala som uz progestenelle v kombinacii s clostylbegytom aj duphaston s estrofemom aj ustrogestan no nepomohlo je este nejake riesenie alebo co by ste mi poradili?

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, zde je na zvážení zvolit některou z metod asistované reprodukce.
  • Jana

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli je možné abych otěhotněla když jsem infaustni. V srpnu roku 2022 jsem podstoupila operaci kde mi byl odstraněn levý vaječník i s vejcovodem a pravý vaječník je stále aktivní ale vejcovod je asi ucpaný. Ale v papírech mám napsané že těhotenství je infaustni. A s partnerem chceme ještě jedno miminko ale nevím jak nám pomoct aby to bylo přírodní cestou. Už při prvním dítěti to bylo těžké. V roce 2017 mi též bylo diagnostikovano že už nebudu mít děti a přišel syn ale musela jsem brát prášky abych otěhotněla. Myslíte že i v tomto případě by mi pomohli prášky na to abych otěhotněla? Děkuji za radu

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, postup otěhotnění musíte konzultovat se svým gynekologem, záleží co přesně za výkony máte za sebou a a jaký je přesně nyní nález.

  • Nikol

    Dobrý den jaká je léčba u PCOS a jaký je postup aby žena otěhotněla děkuji za odpověď

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, kauzální léčba neexistuje, zdravý životní styl, dostatek pohybové aktivity, k otěhotnění je někdy potřeba stimulace ovulace.

  • Dagmar

    Dobrý den,chtěla bych se Vás zeptat. Šest let snahy o otěhotnění, 3 krát ivf bez úspěchu. Lékař mi zdelil nyní na UZ polycystické vaječníky na pravé straně a posílá mě na laparoskopii. Padají mi stále vlasy.Testosteron vysoký nemám. Máje otázky prosím. 1)pomůže mi nějak operace k vyřešení vzniklých problémů (vlasy ,neplodnost) 2)co se při polycystických vajecnicich provádí za výkon? Moc děkuji předem za odpověď Vágnerová

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, laparoskopie může odhalit i vedlejší nález v malé pánvi mimo polycystických vaječníků. Přistup při ošetřování takových vaječníků je nicméně nejednotný, poučí Vás operatér.

  • Jesika

    Dobrý den, tři roky se snažíme o dítě, me 28 let, pritelovi 31, přítel má spermogram skvělý, nad normu, já hormonální profil také, cyklus normální a ovulace probíhá. V minulosti jsem byla na 3 mini interupcich a odstranění slepého střeva. Obávala jsem se tedy, ze budu mít srusty nebo nějaký problém s nepruchozimi vejcovody, včera jdem byla na HSG a zjištěno nic nebylo. Vejcovody jsou průchozí. Četla jsem, ze je možné po samotném HSG vyšetření otehotnet, ze tam mohou byt nějaké slepene a jde to snaz. Co si o tom myslíte ? Popřípadě kde jinde by mohl byt problém když jsme oba dva zdravi ? Moc dekuji.

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, určitě je ještě potřeba hysteroskopii /zkratka HSK/, můžete mít po přechozích interupcích nepravidelnosti v dutině děložní, lze i ambulantně, viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz

  • Monika

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Moc by jsme si přáli s přítelem miminko, ale je těžké ho donutit k sexu. Příteli je 33let. Měl s tím celoživotní problém, prostě nemá chuť. Když se o tom bavíme říká, že má problém s erekcí, ale vždy když se postaví a opravdu se nestane nějaký problém, tak stojí a dojde k vyvrcholení a je toho celkem dost. A moje otázka zní, jak mu zvýšit libido aby měl na to chuť a spali spolu víc než jednou za měsíc? A když má takový problém může být neplodný? Nedostanu ho k žádnému doktorovi.

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, při nízké frekvenci pohlavního styku /méně než 2x týdně/ se šance na spontánní otěhotnění snižuje. Při poruchách erekce je nutné urologické vyšetření, poté eventuálně pohovor s psychologem. Jako poslední možnost přichází v úvahu pomoc centra asistované reprodukce.

  • Věnceslava

    Dobrý den Bylo mi řečeno ze mám brat clostilbegyt 5 den cyklu. Ale ja pouze spinim a ms nikde. Mám počkat nebo začít brat? Moc moc dekuji

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, první den cyklu odpovídá silnějšímu krvácení, udělejte si pro jistotu ještě těhotenský test.

  • lucie

    Dobrý večer , chtěla bych se zeptat z přítelem se snažíme čtvr roku o miminko a nedaří se nám všimla sem si že má průhledné spermie. Před 9 měsíci mi gynekolog zjistil cysty na vajíčkách , 2,5 mm a gynekolog říkal že z cystama jde otěhotnět normálně , tak chtěla bych se zeptat čím to může byt že nám to nejde , děkuji

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, většina párů otěhotní do 1 roku od začátku aktivní snahy, tzn. pohlavní styk 2x/týdně

  • Jiřína

    Dobrý den udělala jsem špatné rozhodnutí a velice toho lituji, podstoupila jsem LSK Sterilizaci, četla jsem že existuje možnost Mikrochirurgicke zprůchodnění vejcovodů? můžete mi poradit prosím kam se obrátit děkuji za odpověď s pozdravem Jiřina

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, Zprůchodnění vejcovodů po sterilizaci je technicky nemožné. Provedení implantací zbývajících částí vejcovodů znovu do dutiny děložní má spíš jen velice malou teoretickou šanci na úspěch, nevím, že by jej některé pracoviště v ČR provádělo, takže bych tuto úvahu rovněž zavrhl. Nicméně Vám zcela jistě mohou pomoci Centra asistované reprodukce s metodami IVF ET, kdy embryo bude zavedeno do dutiny děložní přes pochvu a hrdlo děložní. Pak je šance na úspěch velká, závislá spíš na kvalitě vajíček, resp. embryí. Jinou radu Vám zodpovědně dát nemohu.

  • Veronika

    Dobrý den, s přítelem se snažíme o miminko jiz 6. Měsíc. Pred pul rokem jsem prodělala spontánní potrat ve 14 tt kvuli infekci ureaplasma. Nyni jsem v péči v Iscare aby zjistili , jestli neni nejaky jiny problem v početí. Vše vyslo v pořádku až na mírně zvýšené protilatky proti spermiim. Hodnoty igg 16,19 g/l a iga 5,27 g/l Takto je to napsane ve vysledne zprávě. Bylo mi řečeno, že to nic neznamena (uz jsem tehotna byla) a proto neni duvod k reseni. Jaky na to prosim mate nazor? Moc děkuji za pripadnou odpoveď

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, tato problematika je velmi široká, obecně se neléčí jen hodnoty v počítači, záleží na celkovém kontextu. Dodržte postupy nastavené v centru asistované reprodukce.

  • Tereza

    Dobrý den, vysadila jsem v listopadu 2021 antikoncepci. Poté jsem to samovolně dostala po 36 dnech a od té doby musím chodit na injekce agolutin, abych menstruaci dostala, minulý měsíc jsem menstruaci dostala samovolně 43 DC, a trvala pouze tři dny, ale byla zcela normální. Dnes jsem 40 DC a stále nic. Chtěla jsem se zeptat, jestli existují nějaké hormony na zpravidelnění menstruace ? Chtěli bychom miminko, ale bohužel se nedaří. Paní doktorka mi udělala hormonální profil po agolutinu, kde mi vyšel pouze mírně zvýšený testosteron, jinak nic nenasvědčovalo nějakému problému. + tedy chodím na kontrolu štítné žlázy pro začínající autonomní zánět, dostala jsem euthyrax 50 mg. Moje paní dokotrka na gynekologii mi řekla, že mi nijak pomoc nemůže, a že se mám uvolnit a třeba se mi MS zpravidelní. Zatím ale nic.. Přemýšlím, zda tedy hledat nového doktora, nebo jít znovu na kontrolu. Zajímalo mě právě, jestli existuje nějaká možnost. Děkuji za odpověď.

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, příčin neplodnosti je celá řada, roli hraje i mužský faktor, pokud máte zvýšený testosteron, prodloužený cyklus, nejspíš se bude jednat o dg. polycystickké vaječníky. Zde dost často musíme podpořit otěhotnění stimulací ovulace. Ve vašem věku bych uvažoval rovněž o konzultaci v centru asistované reprodukce.

  • Ema

    Dobrý den prosím vás chcu se zeptat paní doktorka mi předepsala duphaston 1-0-1 brala jsem od 20.8.22 do 27.8.22 a mám 5 den od vysazení a ms mešká prosím vás a TT negativní kdy bych mohla skusit další TT ?

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, těhoteský test můžete vyzkoušet kdykoli neomezeně.

  • Denny

    Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit o radu nebo spíše odpověď. Od července 2021 se snažíme o miminko je mi 29 let. Zdravotně jsem zcela v pořádku s ničím se nelečím. V srpnu jsem prodělala tzv. Chemické těhoteství (asi) . Hormony hcg byly vysoké a postupně se vytratily. Od té doby se mi vše srovnalo menstruace mám v pořádku na dny , ovulaci též. Snažíme se v plodných dnech. A stále nic. Čím to je? co se v těle ženy děje , když se nechrání a přesto to nejde. Čím to je? Jediný co , že jsem prodělala v mládí konizaci čípku . Jinak nic víc. Proč se to v srpnu podařilo, ale přesto to nevyšlo? A proč to stále nejde čím to může být? A co to vůbec to "chemické těhoteství je?" Předem moc děkuji za odpověd

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, příčin neplodností je celá řada a je potřeba je postupně došetřit, to zařídí Váš gynekolog, mezi časté příčiny neplodnosti i např. časných těhotenských ztrát patří poruchy anatomie děložní dutiny, k došetření slouží hysteroskopie, lze i ambulantně viz.https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/

  • Lucie

    Dobrý den, prosím, řadu let jsem neměla MS a měla jsem špatný hormonální profil. Teď v červnu najednou MS a jako zázrakem hormonální profil v normě. Další měsíc sliznice vysoká a MS nikde, dostala jsem Norethisteron poté MS byla. Další měsíc jsem si dělala ovulační testy - 16DC výsledek jak z učebnice, radost že asi je ovulace. 38DC MS nikde a ultrazvuk - sliznice vysoká, dle stavu sliznice ovulace žádná nebyla, 2xdenně provera 5mg na 10 dní. Až budu 21DC přijít na krev. Můj dotaz zní - je možné takto z ultrazvuku poznat, že ovulace nebyla? Proč byl ovulační test pozitivní? Co mám dělat abych měla ovulaci? Chci otěhotnět a pak DR pořád jen řeší sliznici, aby byla MS. Děkuji

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, osobně bych za ovulační testy neutrácel peníze, ultrazvuk je přesnější, faktorů sterility je ale celá řada a dá se vyšetřit celá řada příčin neplodnosti, nejen hormonální profil.

  • Petra

    Dobrý den, doktorka mi předepsal lék Clostillbegyt, který mám užívat 2-5 DC. Všude jinde jsem se ale dočetla, že se má užívat po dobu 5 dní. Mám lék užívat 2-6 DC ? Doktorka mi také neřekla nic o ultrazvukových vyšetřeních během užívání. Je to v pořádku ? Nebo bych si měla ultrazvuk vyžádat ? Děkuji

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, časování užívání léků určuje lékař, ne vždy se shoduje s letákem. Kontrolní ultrazvuk v průběhu cyklu si musíte domluvt se svým gynekologem.

  • Radka

    Dobrý den, snažíme se o druhé dítě. Na gynekologii jsem byla 12 DC a bylo mi řečeno že vajíčka nedozravaji. Dostala jsem gynprodyl od 16dc na 10 dní. A stadamet 3x1. Ale dle ovulačních testu a bazální teploty mám ovulaci 18 DC. Je možné i bez těch prášku otěhotnět a řídit se podle testu a teploty?

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, ano, můžete to zkusit, pokud neotěhotníte do 1 roku, je na zvážení indukce ovulace hormonálně.

  • Jana

    Dobrý den, už delší dobu se s přítelem snažíme o miminko, ale bez úspěchu. Mám vrozenou vadu nadledvin-Adrenogenitalni syndrom, může být příčinou neplodnosti?

    • MUDr. Petr Tkadleček

      Dobrý den, lako adrenogenitální syndrom neboli syndrom adrenální virilizace označujeme vrozený nebo získaný syndrom, při kterém nadměrná produkce jednoho typu nadledvinových hormonů, a sice androgenů ( tj. mužských pohlavních hormonů ), způsobuje tzv. virilizaci ( tj. objevení se druhotných mužských pohlavních znaků u ženy pro hormonální poruchu ). Klinické příznaky adrenogenitálního syndromu závisí na pohlaví a věku nemocného v době začátku onemocnění a u žen jsou výraznější než u mužů. V každém případě patří mezi jeho příznaky a známky hirzutismus ( tedy nadměrné ochlupení ), alopecie, akné ( tj. záněty v okolí vlasového míšku s chloupky ), hlubší hlas, amenorea ( tj. chybění menstruačního krvácení ), dále atrofie uteru ( tedy zmenšení původně normálně vyvinuté dělohy u žen ), hypertrofický klitoris ( tj. zvětšený klitoris – poštěváček, kdy dojde k zvětšení jeho jednotlivých buněk), zmenšování prstů a mohutnění svalstva. Libido ( tj. pohlavní touha ) může být zvýšené. V lehkých případech může být přítomen jen hirzutismus. Adrenogenitální syndrom může být příčinou neplodnosti.

  • Aneta B.

    Dobrý den, pane doktore, měla bych dotaz ohledně spontánního potratu v samém počátku těhotenství. S manželem se pokoušíme o první dítě, zatím bez úspěchu. Od své lékařky jsem dostala v uplynulých dvou cyklech předepsaný Duphaston, který jsem brala po proběhlé ovulaci po dobu 10 dnů (1-0-1), po dobrání Duphastonu jsem si v obou případech udělala těhotenský test (i když vám, že je to příliš brzy, zvědavost mi nedala) k mému překvapení byl test vždy pozitivní. V posledním případě dokonce byla druhá čárka na testu poměrně výrazná. Bohužel však v obou případech přišla po jediném dni od vysazení menstruace. Nástup menstruace byl skutečně rychlý a již první den, co jsem lék nebrala začalo lehké špinění, po celém dni bez Duphastonu klasická menstruace. Na základě konzultace s mou lékařkou jsem udělala další test po skončení menstruace, čárka na těhotenském testu však začala mizet až úplně do ztracena. Chtěla bych se zeptat, jestli lze z tohoto usuzovat na nízkou hladinu progesteronu v mém těle, a zda lze Duphaston brát i déle než pouze 10 dnů, aby se těhotenství podařilo udržet? Samozřejmě celou věc proberu se svou ošetřující lékařkou, ráda bych ale znala názor i jiného odborníka. Mám velké obavy, že se situace bude stále opakovat a nepodaří se mi těhotenství udržet. Předem děkuji za Váš čas a ochotu a jsem s pozdravem, Aneta Bartoníková

    • MUDr. Petr Tkadleček

      Dobrý den, těhotenský test reaguje na přítomnost HCG, což je lidský choriogonadotropin. Ve vašem případě došlo pravděpodobně k špatnému odečtu testu.

  • Simona

    Dobrý deň, mám 23 rokov a mávam pravidelnú menštruáciu, občas mi iba mešká. Ale tento mesiac som ju nedostala vôbec. Tehotná nie som, robila som si 2 testy a oba boli negatívne. Mala by som ísť k lekárovi Snažime sa o dieťa už pol roka a stále nič vedeli by ste mi poradiť v čom môže byť problém? Ďakujem za odpoveď.

    • MUDr. Petr Tkadleček

      Dobrý den, pokud nejste těhotná, tak se jedná o poruchu menstruačního cyklu. Pokud je menstruační cyklus delší než 35 dnů je vhodná jeho úprava pomocí gestagenů.

  • Simona

    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je normálne ak som nedostala jeden mesiac vôbec menštruáciu? Menštruáciu mám nepravidelnú. Mám 23 rokov. Tehotná nie som robila som si 2 testy a oba boli negatívne. Mala by som zájst k lekárovi alebo ešte počkať? A môz mať problém s otehotnením pri nepravidelnej menstruacii? Snažime sa o dieťa už pol roka a stále nič. Ďakujem za odpoveď.

    • MUDr. Petr Tkadleček

      Dobrý den, interval mezi krvácením by neměl byt delší než 35 dnů. Otěhotnět můžete i při nepravidelném cyklu. Pokud by se nepravidelnosti opakovaly bude však vhodnější úprava menstuačního cyklu pomocí gestagenů.

  • Betty

    Dobrý den, čeká mě hysteroskopie. Co mohu prosím očekávat. A mohu popřípadě při zákroku žádat o anestezii. Moc děkuji.

    • MUDr. Petr Tkadleček

      Dobrý den, hysteroskopie je zákrok, při kterém operatém pomocí optiky prohlédne dutinu děložní, odebere vzorek tkáně k histologikému vyšetření, připadně odstraní endometrální polyp či děložní myom z dutiny děložní. Zákrok lze provádět v celkové anestezii za hostilaizace i bez použití celkové anestezii ambulantně. Více se dozvíte na webu: www.ambulantni-hysteroskopie.cz

  • Petra V.

    Dobry den, jsem po 2 potratech. Zjistili mi ureaplasma parvum (bez priznaku, PCR vyter). Dostala jsem lecbu Doxyhexal 200mg na 20 dnu. Partner vylecen ja ne. Dava smysl podavat dalsi anb? Jak je mozne zjistit citlivost na atb? Nechci brat dalsi zbytecna atb. Dekuji

    • MUDr. Petr Tkadleček

      Dobrý den, původcem onemocněje bakterie Ureaplasma urealyticum což je gramnegativní bakterie patřící mezi mykoplazmata, která se vyznačují absencí buněčné stěny. Běžně se vyskytuje v genitální flóře mužů i žen, a to u 80% lidí žijících aktivním sexuálním životem. Přenáší se především pohlavním stykem, ale k nákaze může dojít i během orálního sexu. U většiny nakažených lidí se nevyskytují žádné obtíže, ale za určitých okolností může dojít k rozvoji tzv. ureaplazmatické infekce, jejíž příznaky se mírně liší u obou pohlaví. U žen se Ureaplasma urealyticum projevuje častěji než u mužů. Infekce je provázena vaginálním dyskomfortem, který zahrnuje bělavý výtok a lehký zápach. Může se objevit i pálení během močení. K větším komplikacím se řadí zánět vejcovodů a děložní sliznice, dále také zánět plodových obalů u těhotných nebo PID (zánětlivé onemocnění orgánů malé pánve). Diagnóza je prokázána podle pozitivního kultivačního vyšetření za pomoci speciálních odběrových setů pro stěry z močové trubice. Ureaplasma se také detekuje sérologicky z krve. K léčbě pomocí antibiotik nelze použít penicilin a cefalosporiny z důvodu absence buněčné stěny. Mezi účinná antibiotika patří doxycyklin či azitromycin. Alternativu představuje erytromycin, fluorochinolony a klindamycin.

  • HAna Holá

    Dobrý den, CHtěla bych se zeptat za jakých podmínek je hrazeno IUI a IVF zdravotními pojišťovnami (případně kterými). A jaký je postup při žádostech o hrazení? Snažíme se s přítelem již sedmý měsíc o početí. Přítel měl velmi špatný spermiogram a domluvili jsme v jedné reprodukční klinice kontrolní spermiogram a zároveň inseminaci (IUI). CHci se tedy zeptat, zda bez doporučení svého gynekologa budu muset hradit všechny nadcházející inseminace a léčby jako samoplátce? (nejsem si totiž jistá, zda mi lékař vyjde vstříc hlavně z důvodu krátké doby sanžení o početí). Bylo by zde řešením přejít k jinému ošetřujícímu gynekologovi? Předem děkuji za odpověď.

    • MUDr. Petr Tkadleček

      Dobrý den, IVF je z veřejného zdravotního pojištění hrazeno ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 do 39 let, ostatním ženám ve věku od 22 do 39 let. Pojišťovna péči proplácí nejvíce třikrát za život, popř. čtyřikrát za život, bylo-li v prvních dvou cyklech transferováno pouze jedno embryo. Inseminaci (= IUI = intrauterinní inseminace), jakožto nejzákladnější formu asistované reprodukce hradí zdravotní pojišťovna 6x za život (od 2/2021 je změna, oproti dřívějšímu počtu 6x do roka) a je hrazena všemi 7 zdravotními pojišťovnami působícími v České republice.

  • Monika

    Dobrý den, chtěla bych se Vás prosím zeptat, zda je možné, že mi kojení zabraňuje v dalším otěhotnění? Stále kojím svého skoro dvouletého syna (cca 6-8krat za den) a již půl roku se mi nepodařilo otěhotnět. Menstruace pravidelná a ovulace také (dle ovulačních testů). Poprvé jsem otěhotněla ihned. U paní doktorky na preventivní prohlídce bylo vše v pořádku. Mohlo by být tedy kojení překážkou? Děkuji za odpověď.

    • MUDr. Petr Tkadleček

      Dobrý den, kojení může být překážkou v dalším těhotenství. V minulosti bylo kojení jednou z metod k neotěhotnění, i když méně spolehlivou. Pokud chcete být těhotná doporučuji laktaci ukončit.

  • Martina

    Dobry den, chci se zeptat, zda mi muze uskodit to, kdyz pred kazdym dosednutim na zachodove prkynko si prkynko postříkám Sanytolem- dezinfekce, univerzalni cistic. A pretru toaletnim papirem. Obcas mi na prkynku trochu Sanytolu zustane a samozrejme se obcas dotknu prkynka prirozenim. Může mi to zpusobit nejake zdravotni problemy? ( Kozni, neplodnost.....)Prkynko strikam opravdu pred kazdym pouzitim toalety- doma i v praci. Dekuji za odpoved.

    • MUDr. Petr Tkadleček

      Dobrý den, univerzální dezinfekční prostředek Sanytol má trojí účinek - bakteriální, fungicidní a virucidní. Jeho použití na záchodové prkénko neuškodí, je však vhodné před použitím jeho setření dosucha.

  • Jarmila

    Dobrý den, zajímá mě Váš názor na myo-inositol. Mnoho zdrojů uvádí kladné účinky na plodnost, zrání vajíček a také na udržení těhotenství. Také se však uvádí, že tento doplněk stravy je vhodný pro ovlivnění syndromu polycystických vaječníků či těhotenské cukrovky. Také se u některých přípravků (čistý myo-inositol) zmiňuje, že je nevhodné je brát v těhotenství či během kojení, což mě poněkud mate. Zajímá mě, zda může zdravá žena, která má pestrou stravu, brát myo-inositol pro zvýšení plodnosti a případné udržení těhotenství, když například prodělala samovolný potrat v prvním trimestru. Děkuji za odpověď.

    • MUDr. Petr Kovář

      Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

  • Klára R.

    Dobrý den, Jako výsledek buněčné imunity z reprodukční imunologie mi vyšel - " hraničně vyšší imunoregulačni index" (3,23). Je možné, že to může být příčinou problému s otěhotněním? Děkuji.

    • MUDr. Petr Kovář

      Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

  • Pavla

    Vážený pane doktore, je mi čerstvých 28 let, manželovi 30. Antikoncepci hormonálního typu jsem nikdy nebrala, menstruace pravidelná, dle mé gynekoložky děloha normálního tvaru bez anomálií, zdravé vaječníky i vejcovody - jednoduše všechno, jak má být. Nicméně se nám podařilo neplánovaně otěhotnět (chtěla jsem si dát cca 6 měsíců na detox a zlepšit fyzičku apod. a pak že by byl plán již začít). Nicméně těhotenství mimoděložní s tím, že bohužel vejcovod praskl a byla nutnost odstranění. Při laparoskopii , prováděna 7.6.2021, prohlédnuta děloha, vaječníky a zbylý vejcovod a vše v naprostém pořádku. Žádné srůsty, jizvy, všechno v naprostém pořádku, revize dělána nebyla. Pár dní po operaci se dostavila menstruace, i když tedy v takových bolestech, které jsem ještě nezažila. Nicméně histologie potvrdila těhotenství, s tím, že nebyly detekovány srůsty ani zánět, jen se prostě vajíčko uhnízdilo, kde nemělo. Odebraný vejcovod velikostně normální (neodebrali celý, nicméně je nefunkční). Pro teď jsem v procesu léčení, hodně spím, jelikož jsem unavená, nijak se nenamáhám, organismus podporuji kyselinou listovou, megaenzymy, laktobacily, železem a bylinkovým čajem s kontryhelem. Můj dotaz spočívá tedy v tom, co nikde nedokáži vyčíst a vím od mého gynekologa, že proč se oplodněné vajíčko nedostalo kam mělo, asi nedozvím. Mě však zajímá následující: 1) je u mě zvýšená šance na opakování stejného problému u 2. vejcovodu? 2) pokud bylo vajíčko oplodněno, můžeme vyloučit problém u manžela? 3) je možnost ovlivnit nějak řasy ve vejcovodu, aby jich bylo víc, plynuly rychleji? 4) tím, že těhotenství nebylo ještě plánované a měla jsem opravdu hodně stresový měsíc, kvůli práce (asi ten nejhorší vůbec), je možné, že mohl stres k celému tomu přispět? 5) pokud je schopen si vejcovod odebrat vajíčko i ze strany, kde ten druhý chybí, že se opět může opakovat stejná situace, protože by mohl mít delší cestu do dělohy? 6) má rychlost spermie vliv na takovouto situaci? Omlouvám se, že Vás takto spamuji, vím, že je to čerstvá záležitost a že je možná ještě brzy na takové dotazy, nicméně se bojím, že třeba se mnou není něco v pořádku a radši bych chtěla být připravená po psychické stránce, a taky třeba opatrnější celkově. Předem děkuji jak za odpověď, tak za případnou radu. S pozdravem a přáním hezkého dne.

    • MUDr. Petr Tkadleček

      Dobrý den, obraťte se na svého registrujícího gynekologa, který zná Váš zdravotní stav a typ operace, který Vám byla provedena k ošetření mimoděložního těhotenství.

  • Veronika P.

    Dobrý den, Prosím o radu. Před pár měsíci jsem přišla o oba vejcovody. Po laparoskopii jsem začala vcelku pravidelně menstruovat, což jsem nikdy předtím neznala...po třech měsících klidu se mi menstruace zase začala zpožďovat. nejdřív o týden, další měsíc o čtrnáct dnů a teď (zhruba půl roku po operaci) už mám zpoždění měsíc a stále nic. Samozřejmě kontaktuji svou gynekoložku, jen jsem se chtěla zeptat, zda s tím nemáte zkušenosti. Nevím co se děje a mám strach že se mi zase vrátili problémy z minulého roku. Děkuji Veronika P.

    • MUDr. Petr Tkadleček

      Dobrý den, odstranění vejcovodů nemá na menstruaci vliv. Pokud se menstruce zpožďuje je vhodná hormonální léčba. Blíže dořešte cestou registrujíícího gynekologa.

  • L.

    Dobrý den, prosím, při snaze o miminko,je možné kombinovat užívání Inofolicu a Superfolinu? Jak v době snažení,tak v 1.trimestru? Děkuji.

    • MUDr. Petr Tkadleček

      Dobrý den, obraťte s na svého registrujíícího gynekologa.

  • Rozálie

    Dobrý den, moc prosím o radu. Dva roky se snažíme o miminko (po 8 letech užívání antikoncepce). Od listopadu loňského roku jsme vedení v Gennetu, kde je partner v naprostém pořádku. U mě byla před pár dny diagnostikována údajná neprůchodnost vejcovodů, která byla zjišťována pomocí ultrazvukového vyšetření za pomoci gelu, což bývá údajně běžná praxe. Nyní nám byla nabídnuta 2 možná řešení. Operace, při které by se odstranily možné problémy neprůchodnosti nebo IVF. Jak moc je prosím metoda zjišťování průchodnosti spolehlivá, a k čemu se mám prosím v tuto chvíli přiklánět. Nejsem rozhodnuta ani pro jednu z variant a stále váhám, co učinit dál. Za každou radu budu moc vděčná.

    • MUDr. Petr Tkadleček

      Dobrý den, vyšetření na zjištění průchodnosti vejcovodů, které popisujete je spolehlivé. Operace neprůchoidnosti vejcovodů je možným řešením, IVF a emryotransfer bude mít prvděpodobně vyšší procento úspěšnosti. Domluvte se svým ošetřujícím gynekologem v centru IVF.

  • Marcela

    Dobrý den, s přítelem se snažíme o dítě přes rok a půl. Oba jsme v naprostém pořádku , mě je 40 let a příteli 42. Podstoupili jsme 4 krát inseminaci ale neúspěšne, bylo nám doporučeno IVF ICSI. Prosím mohl by jste mi poradit co ješte vyzkoušet na otěhotněni? Děkuji

    • MUDr. Petr Tkadleček

      Dobrý den, doporučuji se obrátit na některé z center asistované reprodukce. Do 40 let věku matky hradí procedury zdrav. pojišťovna. Po tomto věku potom již jako samoplátce.

  • Liona B.

    Dobrý deň, mám na vás otázku ohľadom reprodukčnej imunológie, a to konkrétne kvôli zvýšeným NK buňkám. Váhám nad uživaním Metypredu a rada by som vedela váš názor. Snažím sa otehotnieť rok (obaja máme s partnerom 34 rokov, zdraví, bez liekov, vyvážená strava i pohyb), výsledky v poriadku, akurát pred mesiacom som bola na hysteroskopii kde mi zistili menšie polypy a odstránili ich. Medzitým som bola ešte na vyšetrenie reprodukčnej imunológie, keďže moja gynekologička mala podozrenie že problém by mohol byť i tam. Pre doplnenie výsledkov, mám autoimunné ochorenie lupenku, ktorá ale posledných 20 rokov "spí". Predtým som zvykla mať menšie ložiská na laktiach i kolenách. Výsledky: NK aktivita proti trofoblastu nezvýšena Imunopatologický terén se zvýšením protilátek proti anexinu v nízkem titru se zvýšením NK buněk v periferní krvi. Jedná se o autoimunitní fenotyp s převahou aktivity Th1 lymfocytu s negativním půsbením na implantaci embrya. Zvýšené hodnoty: Monocyty: 13, 3 %, % CD3-CD56 +(NKb): 36 %, Absol.p. NK bun :0,69, Annexin ELIS IgM: 16,3 U/ml. Dostala som doporučenie na užívanie Metypredu v dávke 1tbl denne na ovplyvenie terénu, pri koncepci znížiť na polovinu. Pokiaľ ale nie je zvýšena aktivita proti trofoblastu, má užívanie imunosupresiva zmysel, a nemôže mať skôr vedľajšie účinky? Dočítala som sa, žeby to mohlo spôsobiť určite komplikácie, viď nižšie. " Táto liečba môže mať vážne vedľajšie účinky. Nedostatočná alebo nesprávna remodelácia špirálových tepien môže viesť ku komplikáciám v tehotenstve ako je preeklampsia a eklampsia, rastová retardácia plodu a narodenie mŕtveho dieťaťa." Ďakujem vopred za vašu reakciu i doporučenie.

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, uvedený postup doporučuji dodržet včetně užívání a dávkování Metypredu. Na níže uvedené choroby související s těhotenstvím jako je preeklampsie a růstová restrikce plodu budete screenována v I.trimestru těhotenství. Blíže proberte s registrujícím gynekologem či reprodukčním specialistou.

  • Kristýna

    Dobrý den Chtěla bych se zeptat,jestli je možno otěhotnět,pokud jsem neměla ještě nikdy menzes. Měla jsem vysoký prolaktin v krvi,brala jsem prášky,krery mi to snížil a do dvou mesicu bych měla dostat menzes,měsíc už mám za sebou.Jenomže se bojim,ze otěhotnim,když se přítel do mě udělal před měsícem.

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, možnost těhotenství nelze 100%vyloučit. Doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa během následujícíh 14dnů.

  • zdenek

    Dobry den máme z přítelkiní dotaz proč z pochvy vytéká sperma když leží na zádech a je vyvýšená . Znamená to nějaký problém nebo je to tak že nemůže otěhotnět. Moc mě to zajímá předem děkuji,

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, uvedené určitě neznamená, že partnerka nemůže otěhotnět.

  • Simona

    Dobrý den chtěla jsem se optat paní doktorka mi napsala clostik 5-9 a to mám brát po menstruaci???nějak jsem ji nepochopila a pak utrogestan tam mám psáno 15-24 co to znamená to je 15den po menstruaci děkuji moc

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den ano 5-9 znamená 5-9.den cyklu. 1.den cyklu=1.den menstruace. Totéž platí pro užívání Utrogestanu: 15-24 znamená 15-24 den cyklu.

  • Kateřina N.

    Dobrý den, chci se optat jsem 12 den po ketu. Mám 3 dny zpoždění. Těhotenský test je negativní přitom ale necítím ani, že by MS měla dojít. Beru clexane na ředění krve to bych už dávno měla si myslím, protože ms mám pokaždé dřív a hodně. Mám nějakou šanci, že by mě Těhotensky test se ukázal 14 den? To mám jít i na krev.

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, doporučuji vyčkat až odběru z krve, jelikož těhotenské testy jsou značně nespolehlivé.

  • Kateřina W.

    Dobrý den,před 15-ti lety manžel podstoupil zákrok MESA-TESE.Neúspěšně. Jediná cesta oplodnět bylo dárcem,to ale manžel nechtěl.Do dnes se s tím nevyrovnal.CHtěla bych se zeptat,JE možné obnova spermií?Dnes je mu 53let Děkuji za odpovědˇ. Katka

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, MESA-TeSE je:mikrochirurgický zákrok, kdy urolog operativně získá spermie přímo z kanálků hlavy nadvarlete a z tkáně varlete. Protože se jedná o spermie vzácné - často jsou získány jen ve velmi omezeném počtu a nezralé s velmi omezenou pohyblivostí, používá se k oplodnění vajíček dnes již striktně metoda ICSI. Jelikož neuvádíte Váš věk dále nemohu hodnotit.

  • Aliona B.

    Dobrý deň, rada by som sa opýtala na užívanie drmku forte a jeho možného účinku na prípadné rozhádzanie cyklu. Vzhľadom na to, že som mala veľké problémy so silným psm, tak som začala cca pred 2 mesiacmi brať drmek na upravenie. Predtým som mala cyklus ako hodinky, 28 dní, ovulácia 14.ty deň. Posledný mesiac som mala super cyklus s miernym psm, takže cítím zlepšienie. Akurát tento mesiac sa mi prvýkrát posunula ovulácia až na 18.ty den cyklu ( bola som na utz) a už tretí deň mi mešká menštruácia. Nemôže byť príčina v tom, že ho užívám celý cyklus? Niekde píšu, žeby sa mal brať len vo folikulárnej fáze, inde zas len v luteálnej. Viete mi prosím poradiť, ako užívanie zoptimalizovať aby som nemala rozhádzaný cyklus? Nerada by som sa ho úplne vzdala, keďže mi veľmi dobre "učesal" pms. Dodám ešte informáciu, že sa snažím už 10 mesiacov o otehotnenie,problémy nemám ani ja, ani partner. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, doporučuji v luteální fázi cyklu.

  • Marcela H.

    Dobrý den, snažíme se s partnerem (38) více než rok o miminko. Cca půl roku zpět začal mít partner problémy s erekcí a tím také nedosažením ejakulace. Tento problém tedy trvá cca 7 měsíců, takže veškeré pokusy za tuto dobu byly zbytečné, k jakési poloviční erekci došlo, nicméně bez ejakulace. Partner navštívil urologa, který předepsal léky na podporu erekce, které bere obden cca měsíc, nicméně výsledek zatím žádný, resp. trochu lepší erekce, ale k vyvrcholení nedochází. Jak se taková situace dá řešit, existují nějaké léky přímo na vyvolání ejakulace?

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, doporučuji vyšetření přímo andrologem a následně i provedení spermiogramu k vyloučení mužského faktoru sterility (neplodnosti). Lze se domluvit s Vaším registrujícím gynekologem zda Vás odešle jako pár do IVF centra ve Vašem okolí k došetření stavu a nabídnutí možností léčby.

  • Lucie

    Dobrý den, s manželem se přes 3 roky snažíme o miminko. Jedno dítě už mám ale s předchozím partnerem. Doktor se mnou nic nedělá, ani manžela neposlal na spermiogram, tudíž jsme si tam zašli sami. Manžel má spermie v pořádku. Asi před rokem jsem řekla doktorovi že bych chtěla jít na profuky, on mi ale tvrdil že už se to nedělá. A asi před měsícem mi dělal ultrazvuk a říkal že to vypadá na neprůchodnost. Ale že mě nikam nepošle protože to teď v době nouzového stavu nikde nedělají. Jaký je váš názor? Děkuji

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, doporučuji došetření ev.příčiny sterility. Nemáte-li důvěru ke svému registrujícímu gynekologovi máte možnost změnu lékaře s event.konsultací stran odeslání do IVF centra ve Vašem okolí.

  • MaV

    Dobrý den,mela bych dotaz ohledně očkování na CV 19.A to konkrétně v mem případě:je mi 36.let a nedaří se mi otěhotnět a proto by mě zajímalo,zda by mohlo mít toto očkování vliv na popripadne otěhotnění.Dekuji M

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, myslela-li jste očkování na COVID-19 pak uvedené není prozatím prokázáno ani podloženo žádnými studiemi.

  • Ada

    Dobrý den, Je mi 25 let, měla jsem rok vkuse poševní svědění (každý den) spolu s výtoky (plus v tu dobu bolesti v pánvi), u gyn jsem nebyla. Nyní jsem přes rok bez MS. Problémy se mi rozšířily až do denního svědění konečníku (vždy když se najim), žlutých vag.vytoků a každodenní bolestí v pánevni oblasti,denní gyn.svědění, zánětlivé bolesti kloubů... Na gyn mi zjistili ultrazvukem PCOS bez ovu. Sono břicha i krevní testy v pořádku, sedimentace moči nekolikrat v pořádku.. Nevím vůbec co se se mnou děje, jsem z toho už psychicky na dně, každý den na to myslím... Vím, že se zabýváte jen oblastí gynekologie, přesto zkouším dotaz v zoufalství směřovat i na Vás.. Celkově jsem poslední dobou zahleněná - při jakémkoliv jídle musím vychrchlávat hleny, jak moc se mi s rýmou vždy vytvoří. Tudíž si myslím že mám minimálně přemnoženou kvasinku v těle.. Mohla bych Vás požádat o Váš pohled na věc? Na gynekologii stěry i čípek cytologie bez nálezu... Budu moc vděčná za Vaši odpověď, děkuji

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, stran prevence opakování zánětů doporučuji intimní hygienu např.Saforelle či vaginální kapsle s probiotiky typu GYNOCAPS, režimová a hygienická opatření. Dále je ke zvážení došetření imunity - možno odeslání cestou praktického lékaře. Stran gynekologie po domluvě s registr.gynekologem stanovil-li dg.PCO pak její léčbu.

  • Brigita

    Dobrý den, přes rok a půl se snažíme s přítelem o mimčo ale zatím se nedaří. Přítel byl na vyšetření a v pořádku já byla u svého gyn. který mi řekl že mi jeden z vaječníků nefunguje (nereaguje) jak má. Nasadil mi léky které jsem užívala při menzes po opetne kontrole vaječník nereaguje ani na léky poté mi nasadil vyšší dávku to samé a stále nic. Je nějaká možnost nějaký osvědčený doplněk v lékárně zakoupit? Ráda bych zkousila ještě normální cestou než za pomoci léků jak mi řekl pan doktor. Nebo je něco co dělat čeho se naopak vyvarovat? Děkuji

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, u Vás je na zvážení INOFOLIC (sáčky) rozpustit ve 2dcl vody navečer. Partner na podporu spermiogramu může užívat FOLANDROL (sáčky) -tj.totéž. Obojí volný prodej a pouze doplňky stravy. Nebude-li uvedené s efektem doporučuji po 3měsících se obrátit na kolegy z IVF centra ve Vašem regionu.

  • JARKA KRC

    Dobrý den absolvovala jsem tenhle měsíc opakovane vyšetření folikulometrie s hormonalnym profilovanim: 8DC LH 7.7, Estradiol 162, Progesteron <1.6 12DC LH 8.4, Estradiol 145, Progesteron <1.6 15DC LH 9.2, Estradiol 360, Progesteron <1.6 22DC LH 11.8, Estradiol 413, Progesteron <1.6 Měření folikul si pamatuji jenom 20DC 20.3mm 21DC 23.3mm a pak jsem byla naposled 22DC to bylo opět kolem 23mm jen pak se mi doktor neozyval teď nevím jestli folikul prasknul nebo ne. Celkově do toho nevidím proto jsem se jenom chtěla zeptat jestli se z toho dá něco vyčíst? Závěr z hormonu mi měl p.doktor zdelit na konci tohohle měření...nevím však nic a dnes jsem 27DC. Předem děkuji za jakoukoliv odpoved . Snazime se o miminko 2 roky (po roce a půl jeden spontánní potrat v 6 tyzdni)

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, takto nelze bez UZ vyšetření určit. Doporočuji došetření a domluvu s Vaším registrujícím gynekologem. Vzhledem k době trvání pak event.zvážení odeslání Vás i partnera na IVF pracoviště v regionu.

  • Jana K.

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat na plodnost u muže který nemá štítnou žlázu a užívá Eutherox už léta.Jestli to má velký vliv ,snažíme se přes rok o otěhotnění a bez úspěchu.

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, určitý vliv uvedené mít může, nelze však přesně percentualizovat.

  • Anna

    Dobrý den. Manžel byl na spermiogramu a z toho jsou tyto výsledky. Koncentrace spermií 84 000 000, celkové množství 294 000 000. Progresivně pohyblivé 36 %, celkem pohyblivé 73 %, podíl spermií s normální morfologií 7 %, podíl spermií s defektem hlavičky 90 %, s defektem krčku 3 % a podíl s fragmentovanou DNA je 16 %. Jaká je zde prosím pravděpodobnost otěhotnění přirozenou cestou za předpokladu, že já jsem v pořádku? Děkuji

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, uvedené nelze přesně percentualizovat, v uvedeném spermiogramu bez extrémní patologie

  • Sára

    Dobrý den, je pravda, že žena, která nikdy nebrala antikoncepci má po třicítce méně vajíček (než žena užívající antikoncepci) a tedy má po 30. roku věku nižší šanci otěhotnět? Děkuji za odpověď.

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, ano s rostoucím věkem šance na oplození klesá.

  • Martina

    Dobrý den, S přítelem se snažíme otěhotnět něco málo přes rok, před rokem jsem byla u doktora kde mi zjistil cystu na vaječníku asi 2cm rovnou mě chtěl poslat na operaci, to mě trošku vyděsilo tak jsem se objednala k jinému doktorovi na konzultaci a ten mi řekl, že pokud ještě nemám děti a snažení se o ně neni déle jak rok, tak určitě zatím operaci ne. Teď jsem byla znova u toho mého doktora po roce a něco a cysta je samozřejmě větší má 5cm a mimčo se nám stále nedaří... přítel byl na spermiogramu a vše v pořádku, můj hormonální profil také v pořádku až na zvýšenou funkci štîtné žlázy na kterou jsem dostala prášky a už se mi to srovnalo... Před měsícem jsem brala Clostylbegyt snažili jsme se, ale už špinim a obávám se, že to zase dostanu, testy negativní. Chtěla bych znát názor dalšího lékaře. Děkuji

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, byl-li vyčerpán konservativní postup (bez nutnosti operace) a jsou-li bolesti a cystický útvar se zvětšuje pak doporučuji rovněž operační výkon ve smyslu LPSK (laparoskopie) s výkonem dle nálezu. Blíže dle konkrétní domluvy s registrujícím gynekologem.

  • Petra

    Dobrý den, V prosinci 19 jsem vysadila Ha do dubna 20 jsem měla vše bez problémů. Poté co jsem měla 3 měsíce problémy s MS jsem navštívila svého lékaře a diagnostikovat mi polycystické vaječníky. Nikdy před užíváním HA jsem žádné problémy neměla. Je možné aby tato nemoc byla jen dočasná? Chtěla bych se zeptat i na to, jak byste postupoval s touto diagnózou při snaze o početí. Předem děkuji za odpověď Petra

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, je-li snaha o koncepci (početí) pak doporučuji užívání preparátů s obsahem folátů, např. INOFOLIC. Dále vhodno změnit životní styl ve smyslu úpravy životosprávy. Důležité je odhalit příčinu a tu léčit. Možností je několik - konkrétně již dle domluvy s Vaším registrujícím gynekologem.

  • Dasa

    Dobry den chci se zeptat do kolika let se muze zene predepsat clostibelgyt.,

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, uvedené u klomifencitrátu není jednoznačně preskripčně definováno. Jelikož úspěšnost asistované reprodukce (metoda IVF) je taktéž závislá na věku: 

      po 40. roku věku porodí pomocí opakovaných pokusů IVF 28% žen
      Ve věku 40 – 43 let porodí pomocí opakovaných pokusů IVF 5 – 10% žen
      Ženy nad 46 let otěhotní metodou IVF pouze s darovanými vajíčky. 

      Blíže doporučuji dořešit cestou registrujícího gynekologa či IVF specialisty ve Vašem okolí.

  • Veronika

    Dobrý deň, chcela by som poznať Vás názor, mávam vraj anovulačne cykly, mám 37rokov 160cm,44-45kg, ale jem všetko- sladké aj mastné, užívam Lthyroxin 50 absolvovala som tri odbery vajíčok oktober2018(13ks-po oplodnení, vyšetrení na genetiky ostalo 1 - neúspešný KET, február 2019( 25 vajíčok - 5 dní po odbere som bola operované na torziu jedného vaječníky a vnútorné krvácanie na druhej strane, odsávana mi bola voda z bránice....)- na vklad bolo opäť po oplodnení a genetike vhodné len 1 embryo v septembri bolo vložené, ale v 6 týždni som spontánne úplne potratila, v novembri 2019 bol opäť odber vajíčok( tam sme mali 4 geneticky dobré embrya a 2 nemáme vyšetrené)-vklad bol vo februári 2020 a v 30.5.2020. Chcem sa spýtať, čím to môže byť, že zo 4 geneticky zdravších embryí sa ujali len jedno? Prečo krvácam od 2 dňa od vkladu a v podstate krvacam resp.mam na striedačku hnedé výtoky a krvácanie až po vysadenie liekov? Pred všetkými a po všetkých vkladoch som užívala lieky napr. po poslednom vklade,L thyrox 50, Lenzzeto2x2, Prolutex,Estrofem 2mg na obed, Progestenalle perorálne 1x, anopyrin... prečo napriek tomu krvacam, reso. špinim resp.mam tmavo hnedé výtoky celý čas po vklade? Nieje optimálne dávkovanie liekov? Nemôžem mať nejaký imunitný problem- že telo odmieta vlastné embrya? Kde by mohol byť ešte problém, že sa vyšetrené embrya kvality HB1 nechytia? Použili sme aj embryo glue, píla som ananasove štavy, jedla lactobacily.. Aké vyšetrenia by ste navrhovali resp. aký postup? Vopred ďakujem.Veronika

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, na základě Vámi uvedeného a byl-li vyloučen i genetický a hematologický faktor sterility (neuvádíte) je opravdu ke zvážení pátrat též po imunologickém faktoru. Blíže dle konsultace s kolegy v IVF centru, případně na jiném IVF nezávislém pracovišti s kompletní dokumentací.

  • Dita

    Dobrý den, Již dva roky se s manželem snažíme o dítě a nedaří se nám. Máme za sebou vyšetření já i on spermiogram a je v pořádku,3 stimulace clostylbegitem a nyní mě čeká laparoskopie. Doktor na vyšetření v nemocnici mi velmi doporučoval odstranění vejcovodů pokud budou nepruchozi. Já si tím vůbec nejsem jistá a nechce se mi do toho. Ta představa že přirozenou cestou mi již kvuli odstranění vejcovodů nikdy nepůjde je děsivá. Tak prosím o radu a vás názor. Děkuji Dita J.

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, situace ohledně vejcovodů je na zvážení během nálezu při operaci. Dopředu bude sepsáno zda souhlasíte či nikoliv. V případě trvalého a nevratného poškození vejcovodů je jejich odstranění skutečně na zvážení, jinak v rámci možnosti otěhotnět se postupuje spíše konservativněji. Blíže dle konkrétní domluvy v ústavním zařízení kde bude výkon proveden resp.přímo s operatérem.

  • Marie

    Dobrý den, dle sonografie mám PCOS, ale hormonální profil dobrý LH 7,4 FSH 6,2 estradiol 154 a testosteron 1,74 glukoza 4,11, progesteron 4,84 DHEA - S 10,7 kortizol 488 androstendion 12,33 glukoza 4,5 dle endokrinologa štítná žláza v pořádku. Je mi 26 let, výška 170cm, váha 82kg, hypertonička rodinná zátěž, mírný hirsutismus, HA jsem brala přerušovaně 5 let, vždy po vysazení menses byl nepravidelný, ale přišel bez aglotinu inj. Nyní 1/2 roku bez HA a menses mám pravidelný, ale krvácení mírné. Nyní se snažíme o miminko. Druhý měsíc zkouším brát Metformin 500mg 1-0-1. Je tato dávka Metforminu dostačující? Jaký máte na něho názor? Je možné při normálním HP a pozitivním nálezu na sonu otěhotnět bez Clostrylbegydu nebo je v mém případě nutný? Jak jinak jde napomoct k ovulaci? Děkuji |

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, uvedené dávkování Metforminu lze zachovat, postup je vpořádku. Neotěhotníte-li do 6měsíců pak bych zvážit Clostilbegyt. Blíže dle domluvy s Vaším registrujícím gynekologem.

  • Michaela G.

    Dobrý den, je mi 27 let a mám za sebou dva samovolné potraty cca ve 3-4 měs. a upřímně myslím si, že jich bylo více ale hned na začátku početí. Už dlouho se snažíme o miminko a stále se nedaří. V 15 letech ( v té době jsem ještě neměla první pohlavní styk ) jsem krvácela 7 týdnů jelikož jsem první menses dostala 3 měs. před 11tými narozeninami a měla jsem to nepravidelné i 3 týdny zpoždění ale celkem silné, tak jsem tomu nevěnovala větší pozornost jenže potom jsem to měla hodně silné ( 1 vložka Always night a 8 když jsem byla panna tak jsem tajně brala mámě tampony o.b super aby jsem mohla být déle venku a nemusela stále chodit domů na záchod byla jsem ještě puberťák a co si budeme povídat,, radši venku s kamarády než být doma " a stejně jsem musela chodit +/- 2,5hod domů se přebalit jelikož jsem protekla i přes kalhoty) a toho si pak všimla máma jelikož jsem začala dokonce odpadávat kvůli velké ztrátě krve a šla se mnou k prvnímu gynekologovi který mě vzal. Paní doktorka mě sice i přes krvácení prohlédla ale nějak to neřešila řekla že to je nepravidelná menstruace a že je to běžné napsala mi antikoncepci a řekla že se to srovná .... Jenže poté jsem nedostala menses vůbec třeba 3mes. Bez a po té pauze i dva týdny mensesu toto vyřešila jinou anti. Poté se mi to celkem srovnalo ale po vysazení jsem byla bez mens. Brala jsem ji cca od 15ti let do těch 20ti let ... Od kdy vlastně jsem nechala náhodě jestli bude mimi nebo ne. A i v celku jsem to měla pravidelně a slabě až středně silné. Ale po samostatných potratech to mám úplně špatné krvácím prakticky jen hnědou krví a červená je jen max necelé 2 dny a mívám to 1 za 2 a i dokonce 4mes ... Často mě bolí podbřišku po sexu nebo i během něj... Mívám hodně často vodový nahnědlý výtok a někdy i 2x do měsíce špinim hnědým hrudkovitym výtokem cca 1 až 3 dny někdy ho doprovází bolesti podbřišku ale i dolní části zad .... Jenže za poslední dva měsíce mi přijde že je sice hnědý výtok ale má odstin zelené barvy. Četla jsem nějaké články o tom a i příznaky nadměrné ochlupení ztráta vlasů změna nálad to vše mám ..... Bojím se že nebudu moc mít nikdy děti a bojím se že to psychicky nestojím už takhle to bylo po posledním potratu hodně špatný ..... prosim o radu co by to mohlo asi tak být a jestli má plodnost bude v pořádku?? Nemám odvahu jít do nemocnice ale po této zelené barvě jdu na 100% ale potřebuji pomoc s tím jaké možné diagnostiky se můžu připravit aby jsem náhodou z gyn. neskončila na psych. Děkuji za radu které mi dáte .... Na slyšenou G.

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, je-li zapáchající obzvláště "zelený" výtok jak uvádíte doporučuji co nejdříve návštěvu registrujícího gynekologa a dle toho nasazení adekvátní léčby. Bude-li se přidávat "svědění či pálení"v pochvě nebo zevním genitálu pak i případně pohotovostní služby v ústavním zařízení. Dle uvedeného se může jednat o několik změn (zánětlivé aj.) Blíže dle domluvy s registrujícím gynekologem.

  • Andrea

    Dobrý den pane doktore, je mi 27 let, již přes rok se snažíme o miminko. Manžel má SPG v pořádku. Mně dlouhodobě vycházely negativní ovulační testy, v březnu jsem byla na první folikulometrii, kde to vypadalo nejprve dobře, ale folikul nakonec nepraskl a vytvořila se cysta (s menstruací zmizela), v dubnu jsem dostala clostylbegit, folikuly byly 3, ale opět se z nich staly cysty, které zmizely po menstruaci. V květnu jsem byla pryč, v červnu jsem dostala znovu clostylbegit a k němu 14. DC ovitrelle, 15. DC pravděpodobně proběhla ovulace (podle bolesti v podbřišku), poté jsem brala ještě utrogestan, k otěhotnění ale nedošlo. Tento měsíc je stejný postup, ale k mé otázce… Vím, že se nesmí brát dlouhodobě clostylbegit, pokud by to tento měsíc nevyšlo, doktor mi doporučil 3 měsíce pauzu, pak další 3 měsíce užívání a případně CAR. Platí ale toto pro všechny léky včetně ovitrelle injekcí? Nebo by bylo možné například další měsíc dojít na UTZ a pokud by tam folikul byl, injekci mohu dostat? Předem moc děkuji za odpověď.

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, ano doporučuji stejný postup jako Váš registrující gynekolog.

       

  • jana

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když výsledek postkoitálního testu dopadne výborně, zda-li je nutné absolvovat ještě základní spermiogram ? Je mezi těmito dvěma vyšetřeními velký rozdíl ? děkuji

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, ano spermiogram partnera doporučuji určitě doplnit. Mezi těmito typmi vyšetření rozdíl je.

       

  • Jiřina

    Dobrý den, pane doktore, chci se zeptat již půl roku se snažíme o miminko je mi 34 let 2 děti již mám nebyl nikdy zaden problém,byl mi dělán hormonální profil a vyšel špatně, že mám špatné vaječníky tak mi bylo řečeno, že mám malou šanci otěhotnět, ale ať zkouším klidně dal a vyzkouším metodu mojzisovou, ale moc se mi tento postup nezdá vím, že se to dá i nějak léčit? Prosím můžete mi poradit co mám proto vše udělat co si koupit co by mohlo třeba ještě pomocí? Moc vám děkuji za odpověď.

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, metoda dle Mojžíšové je jedna z alternativ, máte-li zájem můžete vyzkoušet. Dále doporučuji preparát Nosifol 1sáček navečer do 2dcl vody min.měsíc před plánovanýmn otěhotněním.Nebude-li uvedené s efektem do 6měsíců, pak celkové došetření registrujícím gynekologem stran příčiny ev.nemožnosti otěhotnět.

       

  • Renata J.

    Dobrý den, chtěla bych vás požádat o názor ohledně inseminace. Je mi 42 let. Manželovi 43. Máme syna 10let (otěhotněla jsem přirozenou cestou). Už léta se snažíme o druhé dítě. Manžel minulý rok podstoupil spermio test. Výsledky ok, kromě progresivní pohyblivosti, ta byla na nule. Doporučili vitamíny. Tento týden test podstoupil znovu. Výsledky ok, kromě progresivní pohyblivosti, ta je 4%. Doporučili vitamíny a inseminaci. (IVF bychom nechtěli). Můžete mi prosím napsat, jaká je šance otěhotnět při inseminaci při našem věku a (ne) pohyblivosti spermií… Moc děkuji. Mějte pěkný den RJ

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, vzhledem k věku a hodnotě progresivní pohyblivosti spermií (norma: více než 32%), nespletla-li jste si s morfologií (procento normálních forem spermií ze všech spermií – zde je norma 4%) je šance na otěhotnění přirozenou cestou téměř nulová. Doporučuji rovněž zvážení metody IVF,resp.obrátit se na některé pracoviště uvedeného typu ve Vašem okolí.

       

  • Jana

    Dobrý den, snažila jsem se s bývalým partnerem o početí rok, poté jsme začli navštěvovat kliniku specializovanou na problémy s početím a tam mi bylo zjištěno, že folykuly byly dominantní, ale nepraskly. Následně jsme se s partnerem náhle rozešli a “neplodnost“ se už dál neřešila (nestihla řešit) ani jsme nezkusili clotrylb… který mi lékař předepsal. U nového partnera mi lékař předepsal HA. Chtěla jsem se zeptat zda antikoncepce může přihoršit mým polycistickým vaječníkům do budoucna? Zda není lepší řešit problém teď (nebrat HA a připravit tělo na oplodnění). Plánujeme s přítelem se totiž o miminko pokoušet cca za půl roku. Děkuji mnohokrát za odpověď, Jana K.

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, doporučuji antikoncepci nadále užívat s antiandrogenem byla-li nasazena předtím z důvodu léčby polycystických vaječníků (bylo-li uvedené prokázáno) Dále event.zvážení užívání Clostilbegytu, blíže doporučuji projednat s registrujícím gynekologem i to, že je v plánu koncepce s novým partnerem za 6měsíců.

       

  • Krystýna

    Dobrý den, před pár měsíci jsem u vás podstoupila hysteroskopii pro podezeření na Ashermanův syndrom, neboť jsem v únoru musela podstoupit interrupci a od té doby mám velmi slabou menstruaci (1. den velmi slabě krvácím, 2. den špiním a hotovo. Dříve jsem měla menstruaci 4-5 dní a mnohem silnější). Srůsty pan Dr. Kovář nenašel, říkal, že je děloha v pořádku. Stále mám ale stejnou menstruaci, může být důvod nedorůstání sliznice, která je např. poškozená a vajíčko se nezavrtá/neudrží (třičtvrtě roku se snažím znovu otěhotnět a bez úspěchu)? Všiml by si poškozené sliznice pan Dr. Kovář při hysteroskopii, nebo bych měla podstoupit nějaké jiné vyšetření? S otěhotněním jsem neměla problém, jedno dítě mám a vždy se podařilo na první pokus, bohužel po interupci je vše jinak. Ještě dodám, že spermiogram u manžela a mně můj lékař dělal hormon. profil (sice krev odebrána v polovině cyklu, ale prý nevadí) v pořádku. Děkuji za rady.

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, uvedené může být příčinou, kterou popisujete. Lze dále doplnit laparoskopické vyšetření s došetřením průchodnosti vejcovodů,tzv.chromopertubaci v ústavním zařízení. Blíže proberte s registrujícím gynekologem, který Vás odešle. Dále je zde ke zvážení odeslání na IVF pracoviště se stanovením dalšího postupu.

       

  • Andrea

    Dobrý deň, s partnerom sa snažíme o počatie, zatiaľ ešte neúspešne, ale sotva sme to začali skúšať. Ja mám od puberty hormonálne poruchy vždy iného charakteru, momentálne ma najviac trápi vypadávanie mihalníc. Moja otázka sa týka lokálnych kozmetických prípravkov, ktoré sú doporučované na rast a regeneráciu rias, často obsahujú rastové faktory, prostaglandiny alebo ich analoga, ale na výrobku často nie je uvedené kompletné zloženie alebo možné nežiaduce účinky. Popisujú sa možné lokálne alergické reakcie oka alebo zhoršovanie zraku, ale nepopisuje sa, či v tejto forme by to mohlo narušovat aj menštruačný cyklus či prípadené pokusy o otehotnenie ? Ďakujem za odpoveď

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, domnívám se, že v takto malé dávce a vzhledem k topickému (resp.lokálnímu)užití uvedené menstruační cyklus nenarušuje.

       

  • O.LÍ.vie

    Dobrý den, je mi 27 let, v minulosti jsem užívala HA asi pět let, nyní jsem pět let bez HA, po vysazení HA jsem měla celou dobu pravidelný menstruační cyklus, teď se mi stalo poprvé, že se mi menstruační cyklus prodloužil snad na 50 dní, bolel mě pravý podbřišek a menstruace předtím trvala asi jen dva dny, byla jsem na kontrole u gynekologa, ten mi napsal žádanku na odběry FSH a LH (k vyloučení syndromu polycystických ovárií). Nevím, zda to něco ovlivňuje,ale v minulosti jsem byla na UPT farmakologicky a 1x jsem užila Postinor. Krev jsem nechávala odebírat 3.den menstruačního cyklu s výsledky… FSH: 5,9 LH: 7,08 , dále prolaktin 416, testosteron: 2,80 estradiol: 234 progesteron: 2,80 Jedná se tedy prosím o diagnózu syndromu polycystickcýh ovárií ? Můj gynekolog mi řekl, že ho trochu mám ,ale že to nic není, že to má dneska každej …. Děkuji za odpověď…

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, jelikož jsem Vám neprováděl UZ vyšetření nemohu zcela přesně posoudit zda máte syndrom PCO (polycystických ovarií), ale na základě Vámi zaslaných výsledků hormonálního profilu se o uvedené pravděpodobně nejedná.

       

  • vivian

    Dobrý den pane doktrore, podstupuji IVF a užívám utrogestan vaginálně (ráno a večer) a zítra odpoledne mám jít na transfer. Měla bych si třeba změnit podání ústně, abych zamezila výtoku přebytečného léku před tím vyšetřením? Děkuj moc

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, podání léku není nutné měnit.

       

  • Eva

    Dobrý den, pane doktore, jsem mladá, ale přesto se nám s manželem nedaří skoro už dva roky počít miminko.Hormonální antikoncepci jsem nikdy nebrala. Zkoušela jsem různé věci jako přírodní pilulky na podporu plodnosti, hormonální jógu. Podle mé doktorky se mi vajíčka tvoří normálně a i manžel byl na spermiogramu a vyšlo mu, že je zdravý. Už jsem zoufalá a bojím se nejhoršího. Měla bych jít i na další vyšetření? Moc děkuji předem za odpověď

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, snažítě-li se otěhotnět s manželem již déle jak 2roky (při pravidelném pohlavním styku min.2xtýdně) a nedaří-li se doporučuji určitě další došetření s možností konsultace na IVF pracovišti ve Vašem okolí.

       

  • Julia

    Dobrý den, Mám dotaz ohledně těhotenství 8.8. mi bylo potvrzeno s krve těhotenství o hodnotě hcg 329. 17.7.jsem byla na inseminaci a pak 31.7.jsem dostala měsíčky slabší. Těhotenské testy mi potvrzovali těhotenství. V sobotu 11.8.jsem začala špinit hnědým vytokem. Od 12.8.mi těhotenské testy s lékárně ukazují negativní výsledek cca 5 testu. Bolí mne prsa a v podbřišku. s manželem se snažíme už 5 let tak mám strach že jsme o miminko přišli. Je tam nějaká možnost že jsem těhotná i přes negativní testy. Děkuji za odpověď

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, doporučuji minimálně UZ vyšetření cestou registrujícího gynekologa s příp.doplněním krveních odběrů k potvrzení příp.vyloučení těhotenství. Při ev.zhoršení stavu kdykoliv i cestou pohotovostní služby ve spádu.

       

  • Vera

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, snažíme se s přítelem o miminko, mně je 22 let, brala jsem antikoncepci 5let a po vysazení se mi začaly prodlužovat cykly kolem 45 dní a déle, ale menstruace chodila.Před antikoncepcí jsem měla cykly naprosto pravidelné. Po půl roce mi byla nasazena Provera na úpravu cyklu a poté kontrola. Při užívání provery jsem špinila. Na kontrole mi pak bylo sděleno, že neovuluji. Nyní mi tedy od příštího měsíce lékař nasadil Clostilbegyt. Chci se ale zeptat, už dva měsíce maličko špiním po styku, není to pokaždé, ale dost často. Vždy se objeví troška světlé krve a za půl hodiny je vše zas úplně v pohodě a bez krve, žádné bolesti ani problémy nemám. Na preventivní prohlídce v březnu mi lékař řekl, že stěry a nález je naprosto v pořádku, může to tedy nějak souviset s tím, že nemám ovulaci a mám zřejmě rozhozené hormony? Děkuji za odpověd a přeji hezký zbytek dne.

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, uvedené hormonální změny se špiněním mohou souviset. Postup Vašeho registrujícího gynekologa stran nasazení Clostilbegytu je správný.

       

  • Lucie

    Dobry den,chtěla bych se zeptat a informovat. V lednu jsem vysadila antikoncepci a pul roku jsem nemela menstruaci. Pan doktro mi napsal gynprodyl ale ani potom menstruace nedorazila. Nyni mi napsal estrofem 1x denne a od 18 dne na 10 dni k tomu pridal i gynprodyl. Pote jsem jen par dni spinila a nic vic. Mela jsem 7 dni pauzu a znovu jsem zacla brat estrofem. Je možné ze bych mohla otěhotnět? Četla jsem ze pri estrofemu neni ovulace? Děkuji

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, jestliže se srovná menstruační cyklus a děložní sliznice začne prodělávat pravidelné cyklické změny, je možné otěhotnět. Samozřejmě musí docházet k ovulaci, tu by Váš registrující gynekolog měl diagnostikovat. Oba léky se používají i při léčbě některých typů neplodnosti

       

  • Aleš

    Vážený pane doktore, dovoluji si položit tento dotaz, přítelkyně ve svých 40 letech otěhotněla a v září 2017 podstoupila interrupci na vlastní žádost ve třetím měsíci těhotenství (kyretáž). Nyní je přítelkyni 41 let a je maminkou 8 leté holčičky a začala uvažovat o tom, že by dítě ještě chtěla, což jsem s radostí uvítal. Pár měsíců po interrupci se ji změnil menstruační cyklus, mívala vždycky menstruaci pravidelnou, nyní ji probíhá třetí menstruační cyklus v této podobě, že např. 5.dubna začala špinit, myslela si, že už ji začínají měsíčky, i když brzo, ale po dvou dnech špinění ustalo a několik dní nekrvácela a pak až 9. dubna ji začala menstruace. To samé se stalo nyní, začala 2. května krvácet a přestala za dva dny a teď očekává, že se ji menstruace spustí zase až za několik dní. Po zářijové interrupci měla cykly normální, vrátilo se to, tak jak bývalo, žádné špinění a rovnou ji vždycky začalo krvácení. Změna začala až v tomto roce (už třikrát po sobě). O co se může jednat, je to přezvěsť toho, že už mít dítě nemůže, lze se situací něco dělat? Děkuji za odpověď. Al1

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, doporučuji vyšetření cestou registrujícího gynekologa k vyloučení možné organické příčiny poruch krvácení (polyp,myom,zánět aj.) včetně vyloučení ev. těhotenství. Dle toho stanovení dalšího postupu.

       

  • Sara

    Dobry den,mohla bych pozadat o vas nazor? V lednu 2017 jsem po 12letech vysadila hormonalni antikoncepci. Pred nasazenim menzes bez problemu. Je mi 30let. Po vysazeni ale nemam menstruaci. Dostala jsem vyvolavaci injekci,uzivala jsem estrofem+gynprodyl v 04/2017,vse bez reakce. Od 05/2017 nasazen klimonorm,po nem 2x menzes normalni. Po te bez MS. 09/2017 nasazena lecba stitne zlazy-nyni pokracuji a horm.stitne zlazy v norme. Na podzim 2017 jen nepatrne spineni-vyska delozni sliznice 4mm a nedorustala.01-02/2018 jsem menstuovala normalne-5mm sliznice. 03/2017 jen slabe spineni a vysazen klimonorm. Nyni uzivam jen gynprodyl a 38DC jsem zacala spinit a slabe krvacet.Uzivam gynex,inosytol,cvicim horm.jogu a v 12/2017 mi byla provedena mobilizace kostrce (muze to mit souvislost s normalni MS na zacatku letosniho roku). Je postup lecby meho lekare spravny? V kvetnu mam jit na kontrolu behem uzivani gynprodylu.Chtela bych otehotnet,ale cekame vice jak rok bez uspechu alespon ustaleni menstruace. Dekuji

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, postup lékaře je správný. Nepodaří-li se otěhotnět nadále do 6měsíců, zvážil bych využití služeb některého z IVF pracovišť ve Vašem okolí.

       

  • Nikol

    Dobrý den, Ráda bych se zeptala na spolehlivost domácích testů na plodnost pro ženy, který zjišťuje přítomnost FSH pohlavního hormonu z moči. Test se jmenuje ADIEL FertilCheck a dělala jsem si ho včera v podvečer a mám před menstruací a vyšel mi negativní tudíž mám být neplodná. Ráda bych zjistila jestli mám věřit testu a nebo zajít za odborníkem a na nějaké další testy. Děkuji.

     

    • MUDr. Petr Kovář

      Dobrý den, doporučuji určitě došetření erudovaným odborníkem v dané oblasti, nikoliv spoléhat na výsledek jednoho ovulačního testu,který uvádíte, obzvláště je-li snaha o otěhotnění více jak 1rok pak řešit intenzivněji.

       

  • Lenka

    Dobrý den, mam dotaz,který řeším už s doktorem,ale potřebovala bych znát názor i jiného lékaře. 12 let sem brala antikoncepci,v březnu 2017 sem jí vysadila a neobjevila se mi menstruace do doby,než mi lékař v září nasadil Klimonorm kvůli neodstatku estrogenu. ten mi po 3 měsících neudělal dobře( možná to nebylo práškama,těžko posoudit),tak sem ho na měsíc vysadila ale jelikož plánujeme s přítelem miminko, doktor doporučil ho znovu používat. myslíte si,že ho mám brát,ačkoliv je to braní dalších ,,hormonu“? opravdu mi to pomůže víc, než kdybych brala třeba nějaké bylinky např. Gynex atd.? Je mi 29 let,vážím 53 kg,aktivně cvičím silový trénink. Děkuji za odpověď

     

    • MUDr. Petr Kovář

      Dobrý den, jelikož neuvádíte z jakého důvodu Vám lékař Klimonorm nasadil přesněji (jeho hlavní indikace jsou:Hormonální substituční léčba (HRT) symptomů z nedostatku estrogenů v perimenopauze,postmenopauze a po ovarektomii nemohu se přesně vyjádřit k jeho užívání. Bylinné kapky typu Gynex užívat můžete, nelze však spolékat že pomohou více než preparáty klasické medicíny.

       

  • Markéta

    Dobrý den, moje dvojče (17 let) šlo na vyšetření ke gynekologovi, protože měla problém se sexem s jejím přítelem. U gynekologa se ukázalo, že je neplodná. Budu mít stejný problém? Jsme dvouvaječná dvojčata a už 10 let děláme judo, mohlo to mít nějaký vliv?

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, to že jste se sestrou dvouvaječná dvojčata neznamená že jste také neplodná a budete mít stejný problém. Doporučuji zvážení došetření cestou registrujícího gynekologa.

       

  • Nikola

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat.\Už 2 roky se snažíme o miminko,jednou sem měla biochemické těhotenství a letos v květnu mimoděložní těhotenství ,odebraly mi levý vejcovod a oznámily mi v nemocnici že po prvním porodu císařským řezem který byl v roce 2010 mám hrozné srůsty.Bohužel můj doktor je velice laxní ani po laparoskopii mě neprohlédl a řekl že se můžeme snažit dál,že jsem zdravá když už se to jednou podařilo.\je možné že mimoděložní bylo kuli srůstům a že proto mi nejde otěhotnět??Neměl by mě lékař poslat na nějaké vyšetření ?Nehledě na to že mi před dvěma lety předepsal antikoncepci depo provera,o které sem se dozvěděla že by se měla předepisovat pokud už žena nechce děti nebo má alespoň dvě děti.Děkuji za odpověď

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, srůsty mohou být jednou z příčin „nemožnosti“ otěhotnět. Vaše situace je na komplexní dořešení. Nemáte-li důvěru ke svému registrujícímu gynekologovi doporučuji konsultaci na jiném pracovišti, případně zvážení konsultace přímo v IVF centru ve Vašem okolí.

       

  • Tina

    Dobry den, je mi 37 let a mezi lety 2012-2015 jsem se pokousela otehotnet s tehdejsim partnerem, ktery byl neplodny (absolvovali jsme klasicka vysetreni, nasledovalo IUI a nekolik neuspesnych IVF). Na me strane nebyla tehdy nalezena zadna prekazka otehotneni – cyklus v poradku, ovulace probihala, poruchy a onemocneni vylouceny atd.).
    Pred nedavnem jsem nekolik mesicu brala HAK (s novym partnerem) a po jejim vysazeni se ctvrty mesic snazime otehotnet. Problem je v tom, ze vsechny dosavadni cykly po vysazeni HAK byly anovulacni (hlidam pomoci ovulacnich testu, se kterymi mam zkusenost z drivejska, kdy mi vzdy ovulaci spolehlive ukazaly). Je to jeste v poradku, anebo to muze znamenat pocinajici prechod? jaky dalsi postup byste mi doporucoval? Dekuji! Kristina

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, ve Vašem případě bych doporučoval minimálně konsultaci í s novým partnerem na některém z IVF pracovišť ve Vašem okolí. Lze nejdříve prostřednictvím registrujícího gynekologa, který Vás může odeslat.

       

  • Iveta

    Dobry den mam snazime se s.pritelem o miminko ale dr mi rekl ze mam PCOS menstruaci sem nemela od unora brala sem duphasron po kterem se ms dostavila kdyz sem ho nebrala tak ms neprisla zkousela jsem brat fertilityblend az jsem se na konec nastvala a nebrala.nic a ms se dostavila bez jake koliv pomoci da se s pcos otehotnet prirozene? Endokrinolog mi rekl ze mam nadmerne muzske hormony ve vajecnicich jsou na to nejake prasky? Nebo budu muset jit na laparoskopii? Mam panickou hruzu z nemocnic je mi 25 a bojim se ze deti mit nebudu dekuji za odpoved

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, byl-li u Vás skutečně potvrzen syndrom polycystických vaječníků (PCOS) pak možností je několik. Ženy s PCOS mohou být plodné, ale často mívají problémy otěhotnět v důsledku anovulačních menstruačních cyklů. To, zda je přítomna ovulace či nikoli, lze zjistit měřením bazální tělesné teploty v pochvě, která po ovulaci stoupne o 0,5°C. Měření teploty se však musí provádět vždy ráno ještě vleže v posteli. Spolehlivé je stanovení progesteronu z krve (blíže se informujte u svého registrujícího gynekologa). Pro ženy s nadváhou a obezitou je nejlepší léčba redukce hmotnosti. Pokud žena nemá ovulační cykly ani po zhubnutí, může pomoci medikamentózní léčba klomifen citrátem (Clostilbegyt). Pokud ani zhubnutí a klomifencitrát nebyly účinné, přijdou na řadu techniky asistované reprodukce. Někdy je účinná i speciální laparoskopicky prováděná operace vaječníků, která může navodit ovulační cykly.

       

  • Petra

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se dá přesně poznat,že mám ovulaci,tzn.že vůbec proběhla.S přítelem se snažíme o dítě cca třičtvrtě roku. Své lékařce jsem o tom řekla,že se nedaří a ona mi dala kalendář na zapisování basální teploty,kterou mám měřit po dobu dvou měsíců a ona z toho pak prý pozná,jestli ovulaci mám.Teplotu měřím v pochvě digitálním teploměrem,ale nevím,jestli je tento teploměr přesný na toto měření.Zatím výsledek nemám žádný,protože měřím teprve měsíc,ale na grafu je vidět,že teplota stoupá,pak zase klesá před menstruací. Ještě jsem se chtěla zeptat,zda jsou spolehlivé ovulační testy,ty si taky dělám,ale nedaří se mi stanovit nastupující ovulaci,proto mám strach,zda ji vůbec mám ,přesněji řečeno se mi dvě čárky ukážou,ale ta spodní je přesto o něco světlejší,ale jen o málo-dle testu tedy ovulace neproběhla,pak jsem si test ale udělala druhý den a najednou jen jedna čárka,tomu nerozumím).Potřebuju vědět,zda mám tento problém nějak dál řešit,případně jaké byste navrhoval další vyšetření.Předem děkuji za vaší odpověď.

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, ovulaci lze poznat několika metodami:
      1, Výpočet z obvyklé délky cyklu – nejjednodušší metoda, která vychází ze skutečnosti, že období mezi ovulací a začátkem další menstruace (tzv. luteální fáze cyklu) trvá u většiny žen 14 dní. Pokud tedy znáte obvyklou délku svého cyklu a odečtete od data příští očekávané menstruace 14 dní, získáte datum, kdy pravděpodobně dojde k ovulaci. Metoda není příliš přesná, protože jednak některé ženy mají luteální fázi cyklu kratší než 14 dní a jednak dochází u většiny žen alespoň občas k nepravidelnostem cyklu a ovulace se z různých příčin opozdí, např. vlivem stresu nebo nemoci.
      2, Sledování hlenu děložního čípku – v plodných dnech se mění charakter hlenu vylučovaného děložním čípkem. V době ovulace je hlen děložního čípku řidší, průhledný a tvoří se ve větším množství. Těsně po ovulaci hlen houstne a má až bílou barvu.
      3, Sledování změn bazální teploty – bazální teplota je teplota těla naměřená ráno po probuzení. Bazální teplota se po ovulaci skokově zvyšuje až o 0,5 °C a zůstává zvýšená do začátku příští menstruace, popř. po celé těhotenství. Nevýhodou metody sledování bazální teploty je to, že zvýšení teploty signalizuje již proběhlou ovulaci a tedy konec plodného období, proto je vhodné ji kombinovat s jinými metodami, např. sledováním hlenu děložního čípku.
      4, Použití ovulačních testů – domácí ovulační testy zjišťují v moči přítomnost luteinizačního hormonu (LH), který spouští ovulaci. Ovulační testy mají tu výhodu, že upozorňují na ovulaci s předstihem, protože LH se v těle tvoří ve větším množství už 12 až 36 hodin před ovulací. Testy jsou relativně levné a dají se koupit v každé lékárně.
      Sledování zrání vajíček ultrazvukem – zrání vajíček ve vaječníku je možné pozorovat ultrazvukem a podle velikost folikulu (vajíčko s obalem, které roste ve vaječníku) může lékař odhadnout, kdy dojde k ovulaci. Měření folikulu se nazývá folikulometrie, spolu s ní lékař obvykle provádí měření endometria, tedy měření výšky děložní sliznice (ta v průběhu cyklu narůstá v přípravě na uhnízdění oplodněného vajíčka). Nedojde-li u Vás při pravidelném nechráněném pohlavním styku za období více jak 12měsíců k otěhotnění – doporučuji aktivně řešit se svým registrujícím gynekologem. Nemáte-li v něj důvěru máte samozřejmě právo na změnu lékaře, případně se rovnou obrátit na některé z IVF pracovišť ve Vašem okolí.

  • Hanka

    Dobry den,rada bych se na Vas obratila s dotazem. S partnerem se snazime o druhe miminko (cca 3 mesice), s tim, ze mi nyni byla zjistena chlamydiova infekce (vubec netusim kde jsem k ni prisla ci jak dlouho uz ji mam), muz teprve pujde na vysetreni. Ja dostala atb, ktera mam zacit brat az budu mit jistotu, ze nejsem tehotna.Snazit se opet muzeme az budeme mit negativni vysledek. Muj dotaz zni jestli si mam pote vyzadat napr vysetreni pruchodnosti vejcovodu nebo jestli bych tento problem poznala i sama (bolesti atd)?Jen podotykam, ze na prohlidce jsem byla nyni a vse ok, ovulace probiha, folikuly, delozni sliznice std na utz ok.Dekuji moc. Jeste bych rada dodala, ze poprve jsem otehotnela bez problemu behem prvniho mesice a syn ma nyni 19 mesicu. Nemam zadne problemy ani bolesti, MS pravidelnou, na prohlidky chodim. A nyni mam strach, ze uz to tehotenstvi nebude tak snadne… Dekuji

    • MUDr. Vít Harazim
  • Renata

    Dobry den , prvni mesic jsem uzivala Duphaston 17.-26.den . Chci se zeptat , do kolika dnu by se mela dostavit menstruace? Dekuji za odpoved. Renata

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, cyklus může být o něco delší, může předcházet špinění. Pokud před dobráním však začne krvácení ukončete aplikaci Duphastonu a nechte menses v klidu proběhnout bez léků. Blíže prodiskutujte se svým registrujícím gynekologem.

       

  • Tereza

    Dobrý den,
    od března 2016 se s manželem snažíme o miminko. Ze začátku jsme tomu nechávali volný průběh, antikoncepci neberu již od července 2014,tak jsem si říkala,že už jsem od ní pročištěná (užívala jsem ji sedm let).
    Pak jsem začala zkoušet pití bylinných čajů -kontryhel, maliník, směsi na plodnost.. celou dobu užívám kyselinu listovou,snažím se o zdravou výživu, omezuji příjem cukru..
    V lednu 2017 jsem si koupila gynex a v únoru jsem otěhotněla, bohužel to bylo mimoděložní těhotenství ve vejcovodu,ten mi byl 7.3.2017 odstraněn. Na mé dotazy jak je na tom druhý vejcovod mi bylo řečeno,že průchodnost se nezjišťuje,ale jeví se být normální. Ještě mi při laparoskopii odstranili cystu o velikosti 5cmx4cm,občas se mi na pravé straně cysta objevuje,ale vždy sama zmizela.
    Na kontrole u svého gynekologa,jsem se opět ptala na vyšetření druhého vejcovodu,podle doktora je to zbytečné. Před týdnem jsem svého doktora znova navštívila, jestli by s mnou můj problém řešil,i kdyby jen pro uklidnění, protože mě trápí strach,jestli se to znovu nebude opakovat.
    Jediné vyšetření plodnosti byl spermiogram,který můj manžel podstoupil. Morfologie nevyšla nic moc,zbytek dopadl dobře. Přesné hodnoty jsem chtěla vypsat,bohužel jsem to nedohledala..
    Teď mi bude 29 let,jedno dítě již mám,rodila jsem v 18.letech,to jsem otěhotněla bez problémů a těhotenství i porod byl bez větších komplikací.
    Myslíte si,že by byla vhodná nějaká vyšetření nebo jsou opravdu zbytečná? Děkuji za odpověď a případně za jakoukoliv radu,s pozdravem a přáním hezkého dne, Tereza

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, předem je nutné zdůraznit, že i žena s jedním vejcovodem může spontánně/tzn.normální cestou/ otěhotnět. Průchodnost se běžně nezjišťuje, ale samozřejmě možnost došetření zde je. Na Vašem místě bych se zaměřil na došetření spermiogramu a nechal tomu určitou dobu volný průběh event.dále ještě probral s registrujícím gynekologem.

       

  • Tereza P.

    Dobrý den, moc prosím o Váš názor. Mám endometriózu. Přes rok u mě nedochází k ovulaci – folikul vždy roste, ale nikdy se neuvolní a přeroste v cystu. Byla jsem na laparoskopii, kde mi byla kontrolována průchodnost vejcovodů ( průchozí ) a byl mi provedený drilling vaječníků ( 7 měsíců zpět ). Stále se nedařilo uvolnění oocytu . Nyní jsem 10 DC byla na folikulometrii – 1 dominantní folikul velikosti 19 mm, sliznice výšky 7 mm , 12 DC mi byl aplikován Ovitrelle – velikost folikulu 23 mm ( 2 injekce ) – dříve jsem měla Pregnyl, na něž jsem nereagovala. Za tři dny po aplikaci 15 DC jsem měla obrovské křeče ( ale vzheledem k měření BT a ovu testu ( ještě před aplikací injekcí ) OVU měla proběhnout 13 DC. Raději jsem zašla na kontrolu do nemocnice 16 DC kde mi bylo sděleno, že folikul dominantní nikde není vidět, ani cysta – po více jak roce ! a že výška sliznice je 8.5 mm a nalezena volná tekutina v dougl. prostoru. Zároveň mi ale lékař řekl, že si myslí, že oocyt neprošel přes jizvy na vaječníku… Jsem z toho už zoufalá. Má otázka : myslíte, že aplikace ovitrelle na 23 mm folikul není pozdě? A dle čeho může lékař dělat závěry, že se vajíčko uvolnilo, ale ,,neodešlo,, z vaječníku? Jste stejného názoru jako lékař, co mě vyšetřoval ? Vaječník, který měl ovulovat je po dvou resekcích. Moc Vám děkuji za Váš čas. Tereza P.

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, dle mého názoru aplikace Ovitrelle na folikul 23mm není pozdě a je zcela správná. K druhé otázce se nejsem schopen zcela vyjádřit,jelikož jsem Vás nevyšetřoval, uvedené lze usoudit z UZ nálezu případně doplnit lab.odběry, dále doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem.

       

  • Vendula

    Dobrý den, je mi 32 a už skoro 2 roky se snažím o první graviditu. Dle gynekoložky jsem zdravá, manžel má spermiogram v pořádku, je stejně starý jako já. Mám jen kratší cyklus (21-24 dní), z tohoto důvodu jsme zkoušeli utrogestan a duphaston, ale tímto se cyklus rozhodil a zkrátil ještě více a stejně jsem při maxim.dávce špinila. Mám za sebou i Gynex, Soja sarapis, pupalku, hormonální profily jsem měla vždy v pořádku. Nyní mi dala dr. clostilbegyt + duphaston, po 2 cyklech jsem začala nepravidelně krvácet – 14. nebo 16. den cyklu a na UZ mám vše v pořádku, STD vyloučena, nabral se znovu hormonální profil a mám jen 4x vyšší testosteron, který jsem měla předtím vždy v normě. Ptám se tedy, zda je to clostilbegytem (FAI a SHBG neznám) a v případě, že ne, co se s tím dá dělat – ve snaze o graviditu. Sportuji – ne závodně, BMI mám 19, polycystická ovaria nemám. A jestli Vás nenapadá ještě něco, co bych pro to mohla udělat. Zkoušela jsem i 3 týdny dovolené u moře:) a taky nic. Děkuji za odpověď Jinak se na nic neléčím, jen mám migrény – závislé na menstr. cyklu.

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, příčin zvýšené hladiny testosteronu může být více, jednak tzv.hyperandrogenní syndrom, také Vámi uváděné polycystické vaječníky nebo např. nádorové onemocnění nadledvin. Je také na zvážení pátrat po jiných faktorech neplodnosti tj. provést chirurgický výkon = hysteroskopie, laparoskopie a chromopertubace, tzn. zjištění zda máte průchodné vejcovody. Uvedené bych dále dořešil se svým registrujícím gynekologem.

       

  • Lucka

    Dobrý den, je mi 29 let a menzes jsme dostala ve 14 letech a antikoncepci jsme začala brát v 16 letech a brala jsme jí v kuse do svých 28 let. Už tedy skoro deset měsíců se snažíme s partnerem o dítě a bezúspěšně. Zašla jsem za svým gynekologem s obavy, ale dopadla jsem tak, že mě nebral moc vážně a označil mě za zdravou jen po vyšetření ultrazvukem (kde mi ironicky ukázal, že mám dva vaječníky a dělohu) a okomentoval to tím, že musíme být trpělivý, že to trvá někdy i dva roky. Nechce se mi však čekat dva roky než mi udělá nějaký vyšetření a nakonec, aby se třeba zjistilo, že se musím s něčím léčit nebo, že to nejde vůbec. Byl jeho postup správný nebo co byste mi doporučili vy? Ženy v naší rodině otěhotněli vždy okamžitě, proto mám obavy. Děkuji

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, je-li snaha o otěhotnění více jak 12měsíců při pravidelném pohlavním styku /tj.minimálně 2xtýdně/ a stále se nedaří je na zvážení celkové došetření páru, nejprve ženy, poté muže. Lze absolvovat cestou registrujícího gynekologa, případně cestou některého z pracovišť asistované reprodukce,tzv. IVF centra.

       

  • Nicol

    Dobrý den pane doktore, chtěla bych vás moc poprosit o radu. S manželem se snažíme už 8 měsíců o dítě. Moje hormonální testy jsou v pořádku, manželův spermiogram také. Zkouším si měřit bazální teplotu, ovulace probíhá, ale vždy kolem 35 – 45 dne cyklu. Luteální fáze cyklu trvá 13 dní. Již před 8 lety jsem otěhotněla v pozdní fázi cyklu (45 den) a skončilo to AB missed. Jak je možné ovulaci posunout více dopředu a jaké další vyšetření bych měla podstoupit? Předem moc děkuji, Nicol

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, stran posunu můžete zkusit Gynex, příp.kontryhel, ale spíše bych se soustředil ve spolupráci s Vašim registrujícím gynekologem na vyloučení možných dalších faktorů příčin neplodnosti.

       

  • Hana

    Dobrý den, již 4,5 roku podstupujeme léčbu IVF. Z 5 transferů bylo jedno mimoděložní těh., odebrán jeden vejcovod, 1x potrat v 6tt, 1x biochemické těh. V mezidobí jsem 2x přirozeně otěhotněla, ale 1x zmlklé těh 6tt a 1x biochemické těh. Byla jsem 2x na revizi dělohy. Dle doktorky v CAR nejsou indicie z ultrazvuku, že by děložní sliznice byla hodně nízká (v přípravě na transfer musím brát Estrofem, nebo lepit náplasti na podporu růstu sliznice pak je sliznice 8 – 10mm) nebo že by nebyla celistvá. Ale pokud budu chtít, že by mi udělali hysteroskopii. Bohužel ji provádí jen v celkové anestezii a nechce se mi opět pod narkózu. I když jsou to všechno krátké výkony za ty 4,5 roku jsem měla 5 narkóz a moc se mi do další nechce. V květnu se chystáme na další KET a napadlo mě, zda by problém ještě nemohl být zde – nějaké srůsty po revizích. Chtěla bych se Vás tedy zeptat, zda by jste hysteroskopii doporučil a zda by šla u Vás provézt. Pokud ano, je nutné doporučení od CAR nebo mého gynekologa? Děkuji a přeji pěkný den

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, diagnostická hysteroskopie je samozřejmě možná a ve Vašem případě bych ji určitě doporučil k vyloučení příčiny neplodnosti v dutině děložní. Na našem pracovišti provádíme v ambulantním režimu /více na www.ambulantni-hysteroskopie.cz/, možno se telefonicky objednat ke konsultaci a stanovení termínu.

       

  • petra

    Dobrý den,pane doktore.Chtěla bych se zeptat na užívá ní clostibegytu.Mám pravidelný cyklus 28-29 dní a pozitivní ovu test asi 12,13 den cyklu.Můj gynekolog mi předepsal užívání od 3.dne cyklu.na letáku je ale psáno běžné užívání až od 5 dne cyklu:Jak se liší užívání??Je pak vázáno na ovulaci?Znamená,že pokud budu užívat od 3 dne cyklu…nastane ovulace později,než když budu brát až od 5 dne cyklu??Můžete mi to prosím vysvětlit??Jelikož mám pozitivní test asi 12 den cyklu,má ovulace nastává 13 den cyklu bez užívaní Clostibegytu..Posune se mi s Clost. na pozdější dny??Děkuji za odpověď

     

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, v případě pravidelné menstruace by jste měla začít užívat od 5.dne cyklu a ovulace obvykle proběhne mezi 11.a 15.dnem cyklu

       

  • Jana

    Dobry den, vedeli by ste mi poradit ci je mozne uzivat Inofolic sucasne s bylinnym pripravkom Gynex?
    Dakujem velmi pekne za odpoved. Jana

    • MUDr. Petr Kovář

      Vzhledem k složení Gynexu, jež je směsí mnoha bylin, neumím přesně odhadnout interakce, ale domnívám se, že lze užívat současně bez toho, aby se vzájemně tyto dva přípravky zásadně ovlivňovaly.

       

  • radka

    dobrý den,je mi 36 let,jsem 5 den po laparoskopii histeroskpi a chrompertubaci,vše dopadlo ok,byli mi nabrany pri operaci vzorky,da se z nich zjistit chronicky zanet,pan doktor vyslovil podezřeni pred operaci kvuli tydenimu špinění po menses,nebo se to da zjistit dřive?děkuji

     

    • MUDr. Petr Kovář

      Ano, hysteroskopie, laparoskopie a chromopertubace by měla vyloučit chronický zánět zejména vejcovodů, ev. jej i řešit.

       

  • Karolína

    Dobrý den, kvůli dlouhým cyklům mi byl udělán hormonální profil, byl snížený LH a FSH, snažíme se o miminko, ještě než přišly ty výsledky jsem dostala ultrogestan, nevím jestli to stačí, jak se dájí jinak léčit nebo zvýšit tyhle hormony, abych skutečně měla šanci otěhotnět ? Jinak ten horm. profil byl v pořádku.

     

    • MUDr. Petr Kovář

      Nemá smysl, abych do této léčby zasahoval, neznám podrobnosti (konkrétní výsledky, Váš věk, váhu aj.). Ale věřte, že Vás Váš gynekolog léčí dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Pokud byste chtěla od nás podrobnější informace, byla by nutná osobní konzultace i s výsledky a vyšetřením.

       

  • Eva

    Dobrý den, prodělala jsem preeklampsii s hemolýzou (císař ve 26. týdnu). Chtěla bych se prosím zeptat, zda existuje v ČR nějaké pracoviště, případně lékař, specializující se přímo na toto onemocnění. Chtěla bych znovu otěhotnět. Zajímalo by mě riziko opakování. Dále, jaký máte názor na léčbu/prevenci pomoci anopyrinu. Setkala jsem se s názorem, že riziko opakování je menší, pokud žena otěhotní se stejným partnerem. Je toto tvrzení pravdivé? Velmi děkuji za odpověď. Eva

     

    • MUDr. Petr Kovář

      Knižní publikaci na toto téma napsal doc. Dr. Ondřej Šimetka, PH.D., přednosta Gyn.-por. kliniky FN Ostrava, obraťte se prosím na něj.

       

  • Miky

    Dobrý den, asi před 20 lety, to mi bylo 16 let jsem si po nechráněném pohlavním styku, nechala píchnout od gynekologa injekci něčeho jako postinor, abych zabránila nechtěnému těhotenství. Jenže tuto injekci jsem si nechala aplikovat po více než 24 hodinách. Aniž bych to tehdy tušila, tak zřejmě došlo i tak k otěhotnění, neboť po měsíci a něco jsem zpozorovala bezbolestný samovolný potrat tak, že z pochvy nejdříve vytékala delší dobu plodová voda, potom krev,přešlo to v menzes. Zjistila jsem to na toaletě, velice mne to zarazilo, nijak jsem to dále nezkoumala a nikde jsem s tím nebyla. Můj dotaz tkví v tom, jestli tato injekce postinoru mohla být i po více , jak měsíčním těhotenství příčinou tohoto potratu?

     

    • MUDr. Petr Kovář

      Ne, injekce nepůsobí takto, postinor také ne (ten zabrání uhnízdění embrya maximálně ve stáří několika desítek hodin a velikosti několika desítek buněk. To, co z vás vyteklo, nemohla být tedy plodová voda. A pokud byste tehdy skutečně potratila (plodek by po měsíci měl několik málo milimetrů), pak to nebylo touto injekcí.

       

  • Milena

    Dobry den, mám dotaz 4 před lety jsem brala antikoncepci sanya injekce moje gynekologická mi řekla ze po té antikoncepce nebudu moc byt těhotná rok dva ted už je to 4roky s přítelem vůbec nechráníme ale pořád nemůžu otěhotnět mohla by jste mi poradit co bych mela dělat předem děkuiju za odpověď

     

    • MUDr. Petr Kovář

      Je třeba kompletní vyšetření plodnosti u Vás i partnera. Problém musí být jinde, než v antikoncepci, kterou jste vysadila před mnoha lety.

       

  • Marie

    Jsem dva měsíce po revizi dělohy po potratu v 7. týdnu. Paní doktorka mi řekla, že menstruace po revizi bude zhruba za měsíc po výkonu. A opravdu to tak bylo – přesně za měsíc od výkonu (rozdíl 1 den) jsem poprvé menstruovala. Od té doby však druhá menstruace zatím nepřišla, už je to 37 dní od poslední menstruace a pořád nic. Příznaky přicházející menstruace mám (nateklá prsa, bolesti v zádech), ale nekrvácím. Je možné, že mohl zákrok navodit nějaké hormonální změny? Zhruba před třemi týdny jsem měla zánět zvukovodu a užívala jsem ATB na infekci. Po vyléčení ucha jsem hodně sportovala na dovolené, může být i toto důvod oddálení cyklu? Mám ještě vyčkat nebo se mám již znepokojovat a hned běžet k lékařce? Nikdy předtím (mimo těhotenství) mi menstruace nevynechala

     

    • MUDr. Petr Kovář

      Pokud lze vyloučit, že byste mezi tím znovu otěhotněla, pak se domnívám, že se znepokojovat nemusíte

       

  • Tereza

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali i gynekolog pozná pohmatem vychýlení kostrče? S přítelem se snažíme už asi půl roku o miminko, a četla jsem že, špatné postavení kostrče může způsobovat problémy s otěhotněním. Ptám se proto, že jsem asi pře 4 lety upadla na kostrčí na hranu snowboardu a zřejmě si ji narazila, dlouho mě tenkrát bolela a i dnes mě občas bolí, nikde jsem s tím tenkrát ani teď nebyla. Tak mě zajímá zda-li vyhledat přímo nějakého fyzioterapeuta nebo i zkušený gynekolog pohmatem pozná, vychýlení

     

    • MUDr. Petr Kovář

      Je nutné nejprve zrentgenovat z boční projekce, k tomuto vyšetření Vás pošle ortopéd. Jinak bych vychýlení kostrče nepovažoval za důvod, proč byste měla mít problémy s otěhotněním. Dále Vás upozorňuji, že 6 měsíců neotěhotnět je ještě v normě. Za neplodnost pokládáme až situaci, kdy se to nedaří při pravidelném pohlavním životě bez antikoncepce 1 rok a více

       

  • Lenka

    Dobrý den, před koncem roku 2015 jsem navštívila IVF centrum. Byla jsem tam pouze jednou. Pak jsem na začátku roku 2016 změnila gynekologa, ale neřekla jsem mu, že už jsem IVF centrum navštívila. Moje otázka zní: Dozví se gynekolog od někoho pokud budu navštěvovat toto centrum a popřípadě mi pomohou s otěhotnění jinak nežli ode mě samotné? Děkuji za odpově

     

    • MUDr. Petr Kovář

      Existuje lékařské tajemství, pokud výslovně uvedete, že nechcete, aby byla zpráva zasílána Vašemu gynekologovi nebo kamkoliv jinam, mělo by to IVF centrum respektovat

       

  • Iva

    Dobrý den, chci se zeptat zda je možné povést miniinterupci už začátkem 5tt? (Velikost plodu 2mn). Děkuji za odpověď. Pěkný den

     

    • MUDr. Petr Kovář

      Technicky to možné je, lze to.

       

  • Marie

    Pěkný den pane doktore, jsem asi 14 dní po revizi dělohy z důvodu samovolného potratu v 7tt. Přišly mi z nemocnice výsledky a ráda bych se zeptala co znamenají, protože ke gynekologovi na kontrolu jdu až zhruba za měsíc. Na první kontrole jsem již byla – týden po zákroku, ale to ještě nebyly výsledky histologie. Lékaři v nemocnici nebyli schopni říci dříve více. Nikdo samozřejmě není úplně schopen říci pravý důvod potratu a jak bývá známo mnohdy to ani určit nejde. Výsledek zní: regresivně změněná decidua. Jsou uvedeny i morfologické kódy M1, M2, M3 a zkratky T, G, P. Mohla bych se zeptat co to znamená a zda je vše v pořádku? Ráda bych se také zeptala za jakou dobu byste doporučoval zkusit opět otěhotnění a zda byste doporučoval užívání nějakých přípravků mimo např. Femibionu? Je mi 37 let, nejsem již nejmladší. Děkuji Marie

     

    • MUDr. Petr Kovář

      Regresivně změněná decidua znamená změny sliznice děložní způsobené těhotenstvím – nic závažného, odpovídá to proběhlé situaci.
      Kódy M1, M2, M3 a zkratky T, G, P neznám, to je otázka lokální laboratoře.
      Otěhotnět lze teoreticky již v dalším cyklu (tedy po proběhlé menstruaci). Záleží ale hodně na psychice, měla byste mít za problémem udělánu „tlustou čáru“ ve své psychice. Pokud tomu tak není, doporučuje se počkat 3 měsíce, někdy i déle.
      Femibion je vhodné užívat již před otěhotněním, není přesně stanoveno, jak dlouho. Ale určitě jej doporučuji také.

  • Z časopisu Maminka

    Můj lékař mi v rámci odhalení příčiny neplodnosti doporučuje podstoupit laparoskopii v nemocnici (kvůli zjištění průchodnosti vejcovodů). Četla jsem, že to lze provésti ambulantně. Je to pravda?

    • MUDr. Petr Kovář

      Ano, do dělohy se přes pochvu a děložní čípek aplikuje speciální roztok, jehož průtok vejcovody lze sledovat na ultrazvuku. S velkou pravděpodobností se tak prokáže, zda jsou vejcovody průchodné, či nikoli. Toto vyšetření doporučuji současně s provedením ambulantní hysteroskopie, kdy se podíváme nejprve do dutiny děložní a vyloučíme i příčinu v chybném anatomickém uspořádání v dutině děložní, následně hned aplikujeme výše zmíněný roztok. Takto ambulantně umíme během několika málo minut vyloučit hned dvě zásadní příčiny neplodnosti – děložní a tubární faktor (průchodnost vejcovodů).

  • Dobrovolná

    Dobrý den, tento týden jsem byla na screening vyšetření ve 12 týdnu těhotenství. U plodu byl zjištěn edem krčku a pozitivní riziko T 21 1:2. Jsem odeslána na odběr plodové vody. Chtěla bych se zeptat kdyby vyšetření plodové vody vyšlo negativně je možné i přesto podstoupit interupci na základě screening vyšetření, nebo bych musela podstoupit další vyšetření?

    • MUDr. Petr Kovář

      Pokud dopadne odběr plodové vody dobře, ještě je třeba následně v 20.týdnu těhotenství vyloučit jiné vývojové vady vč. srdečních. V každém případě, pokud všechna doplňující vyšetření dopadnou dobře, nelze ze zdravotních důvodů po 12.týdnu gravidity podstoupit interrupci jenom na základě ne zcela přesných laboratorních testů.

  • martina

    Dobry den,cetla jsem si zde clanky o neplodnosti.rok a pul nemohu otehotnet,ale zadna ze zde uvedenych vysetreni me v centru urcite nedelali.daji se nejak komplexne vysetrit ve vasem centru drive nez se rozhodneme pro umele oplodneni?dekuji za odpoved, martina

    • MUDr. Petr Kovář

      Ano, samozřejmě. Provádíme poměrně rozsáhlou diagnostiku zaměřenou na mužský faktor neplodnosti (spermiogram), dále řešíme celou škálu možných příčin u ženy (ať již vychází z anatomických příčin – děložní faktor, neprůchodnost vejcovodů aj.), tak např. hormonální dysbalanci, genetické příčiny aj.

  • Katka

    Dobrý den Pane doktore Prosím Nedaří se nám otěhotnět a příteli došli výsledky s tím že má 29%více a 26% méně pohyblivé spermie a špatně se mu rozpouští sperma 8ph Absolutně nevíme co to pro nás teď znamená Mohla bych vás poprosit o nějaké vysvětlení? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

    • MUDr. Vít Harazim

      Dobrý den, spermiogram partnera není optimální. Situace je na komplexní došetření. Stran kompletního rozboru spermiogramu a dalšího došetření doporučuji objednání v nejbližším IVF centru ve Vašem okolí a dle toho stanovení dalšího postupu.

  • Marcela

    Dobrý den, měla bych dotaz. Před 14 dny mi gynekolog předepsal Lamyu s tím, že jsem se 12 let léčila s velmi bolestivou menstruací na kterou mi nic nezabíralo. Gynekolog mi poradil tuhle antikoncepci, že díky ní nebudu mít menstruaci a problémy tudíž zmizí. Včera jsem dostala menstruaci a hned si vzala první pilulku. Chtěla bych se zeptat jak tahle antikoncepce funguje. Zda mi krvácení přejde po pár dnech nebo to první měsíc budu mít normálně a další měsíc už vůbec. Gynekolog mluvil o špinění v prvních měsících, ale nepochopila jsem zda to platí i pro ten první měsíc. Zatím krvácím normálně a stále mám silné bolesti. Děkuji za odpověď.

    • MUDr. Jan Malaník

      Dobrý den, tento přípravek obsahuje malé množství jednoho druhu ženského pohlavního hormonu gestagenu. Proto se řadí mezi čistě gestagenní pilulky, neboli minipilulky. Na rozdíl od kombinovaných pilulek tyto pilulky neobsahují hormon estrogen, pouze gestagen. Většina čistě gestagenních pilulek, neboli minipilulek, působí především tak, že zabraňují průniku spermií do dělohy, ale ne vždy zabrání dozrání vajíčka, což je hlavní účinek kombinovaných pilulek. Může se objevit tzv.krvácení z průniku po dobu prvních 3měsíců, jež je zapříčiněno poklesem hormonální hladiny, která nastává v době, kdy vynecháte na několik dní pilulky. Blíže dořešte cestou registrujícího gynekologa.

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.