Hysteroskopie

Co je hysteroskopie?

(ang. „hysteroscopy“)

Hysteroskopie je operační endoskopický výkon umožňující gynekologovi prohlédnout dutinu děložní a pod kontrolou zraku odebrat vzorek sliznice pro následné histopatologické vyšetření případně provést operační ošetření přímo v dutině děložní.

Důvody k jejímu provedení

Nejčastějším důvodem k provedení hysteroskopie je nepravidelné a opakované krvácení z dutiny děložní, které nemá jasnou příčinu a je zde neúspěšná konservativní (medikamentosní) terapie. Tato metoda se rovněž používá k průkazu různých patologií dělohy (endometriální polypy, submukózní myomy, vrozené vývojové vady včetně přepážek, lokalizaci a korekci špatně uloženého nitroděložního tělíska (IUD), také při léčbě neplodnosti či opakovaném potrácení. Dalšími důvody k jejímu provedení mohou být zbytky po potratu či porodu případně bolestivá menstruace nebo kontrola po předchozích operacích na děloze.

Jak se provádí?

Provádí se obvykle na malém (ambulantním) sálku,vleže na zádech v gynekologické poloze. Lékař provede desinfekci zevního genitálu a pochvy, následně zavede gynekologická zrcadla,která lehce rozevře aby dosáhl zafixování děložního čípku. Po jeho visuálním zhodnocení opatrně zavádí hysteroskop. Pomocí tohoto optického zařízení poté prohlíží dutinu děložní, v případě potřeby odebírá vzorky sliznice, je schopen odstranit polypy, rozrušit srůsty aj. (viz výše). Nálezy lze zdokumentovat fotograficky případně pořídit videodokumentaci.

Ambulantně nebo v nemocnici?

Ve většině případů se v ČR provádí při pobytu v nemocnici a v celkové anestesii. Několik málo pracovišť je schopno zajistit výkon ambulantně a po provedení výkonu je pacientka propuštěna do domácího režimu. Výhodou tohoto výkonu je minimální vytržení z životního rytmu při použití velmi tenkého hysteroskopu, provedení bez potřeby následné pracovní neschopnosti a samotné provedení erudovaným (zkušeným) odborníkem, což činí výkon relativně bezpečným. Individuálně může pacientka vidět svůj nález na děloze a následně co je potřeba provést k samotnému vyléčení. Je-li odebrána část sliznice, tzv. biopsie, pak výsledek bývá většinou do týdne. Celý výkon trvá v rozsahu 10 – 30 min.

Po hysteroskopii

Po výkonu pacientka může pociťovat mírný tlak v podbřišku, který většinou do několika minut odezní. Lze rovněž předepsat léky proti bolesti (analgetika), jsou-li tyto vnímány intenzivně. Může se vyskytnou i slabé krvácení z rodidel, které většinou nepřesahuje intenzitu menstruačního krvácení a ustane zpravidla v rozmezí 1 – 2 dnů. Stran minimalizace rizika zánětu nebo infekce je vhodné vynechat koupání a používání tamponů 1 – 3 dny. Je rovněž vhodné se vyhnout pohlavnímu styku 1 – 2 dny po skončení krvácení, při operační hysteroskopii se pak doporučuje až 3 týdny.